Rubrika:: U10

Hostili jsme domácí turnaj kategorie U10

Tuto neděli jsme měli tu čest opět pořádat turnaj kategorie U10 u nás v Přelouči. Tyto domácí turnaje jsou pro nás vždy tou nejlepší možností, jak ukázat rodičům, příbuzným a přátelům, co jsme se naučili a čemu se to vlastně věnujeme. Je to tedy vždy velká výzva a očekávání.

V neděli jsme se vzbudili do krásného slunného počasí, kdy nebylo ani vedro, ani zima – zkrátka naprosto ideální. I trenéři z ostatních klubů se podivují, jak my to děláme, že v Přelouči na turnajích máme vždy krásné počasí. Inu, kdo umí, ten umí… 🙂

Z našich řad dorazilo 9 dětí: Viktorka, Táda, Matěj, David, Adam, Šimon, Matouš, Denis a Ondra. Původně jsme měli ambice zapsat nás do skupiny B, nicméně vzhledem k počtu přihlášených týmů v jednotlivých skupinách jsme nakonec přesedlali do skupiny C, kde byly přihlášeny původně jen 2 týmy: Petrovice a Vrchlabí. Sehráli jsme s oběma týmy 2 zápasy – dohromady tedy 4 zápasy.

Z těchto 4 zápasů bereme 3 výhry a 1 prohru. Snažili jsme se nasazovat co nejvíce ty méně zkušené hráče, aby se opět co nejvíce zapojili do hry a je super, že to se opravdu naplnilo a já jsem neviděl nikoho na hřišti, kdo by nechtěl hrát. Z toho mám velkou radost. Nicméně zkušenější hráči zkrátka potřebují konfrontaci s lepšími týmy, protože ve skupině C jedou na půl plynu a to je nikam neposune. Naopak, pak se postaví silnějšímu týmu a budou zaskočeni rychlostí a tvrdostí hry.

Hlavní cíl je nyní ve spolupráci s ostatními kluby, které řeší podobný problém, zkombinovat hráče do několika týmů, aby jejich výkonnost byla srovnatelná.

A jako dlouhodobý cíl si nastavit, abychom v kategorii U10 měli stabilně minimálně cca 15 hráčů/hráček, abychom mohli stavět 2 týmy. To by bylo úplně nejlepší. K tomu ale potřebujeme Vás. Doporučte nás u známých či kolegů. Na trénink může přijít kdokoliv vyzkoušet si náš sport. Finančně do začátku není třeba téměř nic. Stačí sportovní oblečení na ven a kopačky můžeme zapůjčit. Zkrátka nikomu nic nebrání si to u nás vyzkoušet… 🙂

Příští turnaj nás čeká v neděli 21.4. v Českých Budějovicích, kam se chystáme na dvoudenní výlet, tak nám držte palce…

Trenéři kategorie U10
Jan Šmíd a Tomáš Vařák

Fotografie od rodičů zde:

U10 – první jarní turnaj na Tatrovce

Tak tu máme konečně jaro… ehm… Co prosím? Ano, astronomické jaro začalo, ale na Tatrovce (a asi ani jinde v ČR) to znát nebylo. Chvílemi nám tam regulérně sněžilo. Ale tak nejsme z cukru, takže nám to nevadilo a nebýt jednoho maroda, měli jsme na turnaji úplně plnou naší soupisku U10. Takhle nás tedy odjelo 10 kousků: Evička, Víťa, Žanďa, Táda, Matěj, Denis, Matouš, Šimon, Adam a Ondra. Na první turnaj jsme se zapsali do skupiny C, i když koketujeme i se skupinou B, ale chtěli jsme si zkrátka ukázat, jak jsme na tom po zimní přípravě.

V prvním zápase se Spartou C jsme více než hru samotnou řešili zmrzlé ruce. Hra byla opravdu nemastná neslaná, skládat na tvrdém povrchu se dětem nechtělo skoro vůbec. První poločas jsme tedy tahali za kratší konec, ale do druhého poločasu jsme zlepšili hlavně týmové pojetí hry a hned to začalo šlapat lépe. 

V druhém zápase jsme hráli pro Ragby Olymp, kde kromě jednoho hráče to byli úplní nováčci, takže tam není moc co hodnotit, přehráli jsme je poměrně jednoznačně. 

Ve třetím zápase nás čekaly naše známé Strong Girls, se kterými jsme se potkali párkrát i v zimní přípravě. V obou poločasech jsme viděli dechberoucí ragby. Spousta krásných útočných akcí na obou stranách, obrovská bojovnost a obětavost v obraně. Nakonec jsme urvali těsné vítězství 5:4, ale oba týmy za sloužili „standing ovation“ od všech přihlížejících. 

Poslední čtvrtý zápas jsme nastoupili proto Petrovicím a i zde se jednalo o hezký vyrovnaný zápas, jen to nasazení už nebylo takové. Opět těsná výhra 5:4, ale myslím, že kdybychom se namotivovali jako v předešlém zápase, tak by to vypadalo úplně jinak. 

Ještě nemám oficiální výsledky, takže si nejsem jistý, jestli jsme první zápas vyhráli, ale abych pravdu řekl, nějak mě to netrápí. Úkolem bylo mobilizovat své síly a naskočit do jarní sezóny, což máme splněno. Teď ale bohužel bude trochu pauza, protože další týden jsou velikonoční prázdniny a ten další pak je turnaj PYRF na který bohužel nedojedeme. Další turnaj tedy bude DOMA v Přelouči dne 14.4.2024. Tak se na vás budeme těšit.

Závěrem děkuji všem dětem, rodičům a také RC Tatra Smíchov, který se ujal organizace prvního jarního turnaje pro všechny týmy ČR, což byla opravdu úloha nelehká.

Ragby ZDAR!

Honza Šmíd a Tomáš Vařák

Shrnutí zimních turnajů U10

V rámci zimní přípravy jsme nezaháleli ani s kategorií U10 a v novém roce jsme se zúčastnili všech tří turnajů.

Turnaje se konaly vždy v sobotu v termínech: 27.1., 10.2. a poslední 2.3.2024. Na všech turnajích jsme měli i přes chřipkovou sezónu poměrně dobrou účast, která vygradovala teď na posledním turnaji, kde jsme měli krásných 11 bizonků, což je úplně perfektní.

Omlouvám se, že tu nebudu popisovat jednotlivé turnaje a už vůbec ne zápasy. Tuto zimní přípravu jsme tentokrát už od začátku pojali „kreativně“ s cílem vyzkoušet určité změny v systému hry, zapojit co nejvíce hráčů a hráček a především maximálně posílit týmového ducha. Věřím, že se nám podařilo všechny cíle naplnit, turnaj od turnaje cítíme větší chuť u všech hráčů hrát a aktivně se zapojovat.

Zároveň jsme se zaměřili na hodnocení jednotlivých klíčových aspektů hry jak u celého týmu tak u jednotlivců. Co se týče hry celého týmu, musíme jednoznačně výrazně zapracovat na organizaci obrany. Často se nám stává, že nám na jedné straně chybí hráči, protože se stále pořád shlukují k oblasti balónu a ten když je pak rozehrán do strany, tak nám tam hráči chybí. U některých jednotlivců zároveň musíme hodně zapracovat na skládkách, tam nám to pořád u některých hodně „skřípe“.

Co naopak mohu hodnotit kladně je útočná hra. Tam nám skládají občas komplimenty i trenéři ostatních týmů, což opravdu potěší. Umíme si hezky roztáhnout hru do stran, podporovat se, jsme schopni si přihrát v pohybu a tím využít lépe volný prostor. 

Hodně jsme zlepšili i aktivitu „mimo hru“ – tedy v momentě přerušení, po položení pětky atd. Tam nám občas trvalo dlouho se postavit do pozic a být připraveni na hru. 

Sečteno podtrženo – zimní příprava byla velmi dobrá a už se nemůžeme dočkat, až vyběhneme na trávník – počasí posledních dnů nás k tomu přímo vybízí.

První venkovní turnaj kategorie U10 by se měl konat v neděli 24.3.2024 na Tatrovce. Tak už se nemůžeme dočkat!

Honza a Tomáš

U10 – druhý turnaj se konal na Smíchově

V neděli 17.9.2023 nás čekal druhý turnaj kategorie U10 a tentokrát jsme vyrazili směr Tatra Smíchov. Bohužel nám 2 hráče skolila marodka, tak jsme nakonec vyrazili v nejmenším možném počtu 6 hráček a hráčů. Pevně doufám, že příští týden, kdy budeme pořádat domácí turnaj U10 se nám účast zdvojnásobí. 🙂

V neděli bylo opravdu krásné počasí, tak jsme hned k prvnímu zápasu hleděli s optimismem a s dobrou náladou. Na minulém turnaji jsme si ukázali, že pokud držíme za jeden provaz a hrajeme jako tým, tak dokážeme i ve skupině B hrát hezký vyrovnaný zápas. To se nám v prvním zápase bohužel moc nepovedlo. Na hřišti hrál v podstatě pouze 1 hráč. Ne, že by se ostatní nesnažili, ale zkrátka naše hra nebyla kompaktní, nedrželi jsme si pozice, málokdy jsme dělali podporu hráči s míčem a často se zdálo, že nás hra vlastně ani moc nezajímá… 

Ve druhém zápase byl první poločas téměř stejný, stále nám přišlo, že vidíme 6 hráčů – ne 1 tým… Do druhého poločasu se ale konečně podařilo náš výkon zlepšit a především právě onu týmovost a soudržnost a hned to bylo znát na předvedené hře. Viděli jsme několik krásných útočných akcí se spoustou fází a přihrávek, které se povedlo i zakončit položením pětky. Stále jsme sice tahali za kratší provaz, ale obraz hry byl mnohem lepši.

Po druhém zápase nás čekaly týmové dovednostní hry, za což moc děkuji organizátorům, protože to hezky zpříjemnilo pauzu mezi zápasy a děti to opravdu hodně bavilo. Navíc to, že se soutěžilo v celých týmech a ne v jednotlivcích nám hrálo do karet v posilování týmového ducha a soudržnosti.

Pak už nás čekal poslední zápas, který jsme co se týče útoku odehráli opravdu pěkně – zkrátka zápas od zápasu se hra zlepšuje a mám velkou radost, že děláme pokroky v komunikaci na hřišti, Bohužel nám pořád vázne obrana, některé děti stále nechodí do skládek, nebo se pouze chytí za boky a skládku nedokončí. V této oblasti musíme hodně zapracovat.

Suma sumárum se nedá jednoduše tento turnaj zhodnotit… Bohužel tím, že máme tak malou základnu a přeci jen chceme hrát spíše B skupinu, tak nám trvá delší dobu, než nové děti získají více zkušeností a sebedůvěry. Bylo by skvělé, kdyby na následující domácí turnaj bylo možné postavit 2 týmy, abychom mohli se staršími hrát B skupinu a mladší nechat lépe rozehrát ve skupině C. To půjde pouze se 100% účastí a to je naše hlavní výzva na tento týden. Předem děkuji všem hráčům i rodičům, že se nám podaří tohoto cíle dosáhnout – já tomu věřím! 😉

Jan Šmíd
Trenér kategorie U10

Fotky z turnaje od Lucie Kamínkové najdete pod tímto odkazem… 

U10 – První turnaj sezóny se konal v Petrovicích

„Hi Barbie“
„Hi Ken“

… ne, nejedná se o recenzi letního filmového „hitu“. To mi jen v hlavě pořád rezonuje mejdan, který se konal v autě cestou z turnaje v Petrovicích… Ale nepředbíhejme…

Ano – dočkali jsme se – konečně nám začala nová sezóna a my po hodinách/dnech ba dokonce i týdnech příprav můžeme otestovat novou sestavu v „ostrém provozu“. S nadsázkou jsme konečně mohli „vypustit divokou zvěř z klece“… Do Petrovic jsme vyrazili v počtu 7 dětí – Evička, Víťa, Žanďa, Adam, Matěj, Ondra a Táda. Není to úplně ideální, ale věřím, že účast se na příštích turnajích zlepší. 

Původně jsme chtěli otestovat naše nováčky ve skupině C, nicméně vzhledem k obrovské účasti jsme byli zařazení do skupiny B. Bude to sice křest ohněm, ale zase aspoň budeme mít srovnání s – řekněmě – „středem“ startovního pole a to rozhodně není na škodu. 

Celkově jsme odehráli 5 zápasů. Hned v prvním utkání jsme narazili na velmi silného soupeře, což nás asi trochu zaskočilo, ale od druhé půle jsme začali hrát s větším nasazením a co mě těšilo nejvíc, že se zapojovali i noví hráči a hráčky. Začali jsme být vyrovnaným soupeřem, jen ty skládky nám moc nešly. Další zápasy pak byly trochu jako na houpačce, občas táhnul tým za jeden provaz a vždy to bylo hned znát. Občas ale zase na hřišti hrál 1 či 2 hráči a zbytek tak nějak stál opodál.  

Na tomto turnaji mě vůbec nezajímalo skóre, ale odvedená hra a ta v momentech, kdy všichni chtěli hrát nebyla vůbec špatná. Na první turnaj a na to že jsme hned skočili do skupiny B jsem s naším výkonem opravdu spokojený a máme rozhodně na čem stavět. 

Abych navázal na začátek tohoto článku – co musím jednoznačně vyzdvihnout je nálada v týmu – vezl jsem v autě tam 3 kluky a zpět 3 holky (ano, chtěli se prostě prostřídat v autech :-)). Nálada v autě byla pokaždé perfektní a „diskotéka“ v autě cestou domů neměla chybu. Je až neuvěřitelné, jak dokáže člověka nabít dětský smích. Doporučuji všem, je to lék na duši 😉 

„Come on Barbie, Let’s go party!!“ 😀

Příští týden se podíváme na Tatrovku, tak se s vámi zase o naše zážitky podělíme. 

Honza Šmíd
Trenér U10

U10 vyrazili do Chrášťan

Po povedeném domácím turnaji jsme plni odhodlání vyrazili potvrdit naší formu do Chrášťan u Prahy na hřiště ARC Iuridica a to opět ve skupině „B“. Tentokrát dokonce v 10 hráčích: Páťa Blažej, Evička Cicková, Táda Dvořák, Maty Jedlička, Vítek Lelek, Víťa Míčová, Míra Tyc, Matěj Večerek, Vaneska Václavková a Domča „Čuchy“ Čuchal. Hned musím poděkovat rodičům, kteří neváhali sednout za volant – díky moc!

Po příjezdu nastala zdejší klasika a to okamžité obsazení dětského hřiště. V rámci rozcvičky jsme aspoň dělali různé „výzvy“ typu – tref se balónem do otvoru, atd… Nálada byla perfektní, na dětech bylo vidět, že už se těší na první zápas, tak to nebudeme zdržovat…

RA Olymp Jestřábi vs Přelouč Bizoni – 5 : 7

Do prvního zápasu jsme vlítli jako tornádo. Až jsem byl sám trochu zaskočen s jakou vervou hráči bojovali o každý balón. Zdálo se že i protivník je trochu zaskočen a v prvním poločase byl na hřišti pouze 1 tým. Po přestávce jsme přeci jen dost pozměnili sestavu a hra se trochu uklidnila a vyrovnala. Dokonce ke konci převzal otěže zápasu protivník, to už ale bylo pozdě na obrat. 

Iuridica vs Přelouč Bizoni – 7 : 4

V druhém zápase nás čekal domácí tým složený s docela vzrostlých mladíků, což naše hráče dost zaskočilo. Tento zápas se nehodnotí dobře, protože se přiznám, že nebylo k vidění příliš hezkých akcí. Naši hráči nemohli chytnout správný rytmus, skládky v podstatě neexistovaly… Nemohu říct, že by chyběla bojovnost, ale zkrátka tomu chyběla taková ta jiskra. Inu, pojďme na tento zápas zapomenout a rychle na prolejzačky… 🙂

Přelouč Bizoni vs Sparta B – 5 : 8

Bohužel nám moc prolejzačky nepomohly a v prvním poločase jsme pokračovali tam, kde jsme v předchozím zápase skončili. Nemastná neslaná hra bez náboje a bylo potřeba hráče trochu povzbudit. Jak se říká vykřesat jiskřičku, ze které potom vzejde plamen. V přestávce jsme dali hlavy dohromady a slíbili si, že ať se děje cokoliv, tak že se prostě jdeme na hřiště bavit, že si to tam jdeme užít. Mám radost, že se hra v druhém poločase razantně změnila a já viděl opět bojovníky jako v prvním zápase. Sice jsme výhru neurvali, ale za předvedenou hru v druhém poločase se rozhodně nemusíme stydět. 

Přelouč Bizoni vs RC Plzeň Hafani – 12 : 1

V posledním zápase předem musím podotknout, že nás čekal znatelně oslabený protivník z Plzně. Už při nástupu jim chyběly 2 opory týmu a během zápasu se zranila třetí. Kombinace této skutečnosti a našeho posíleného sebevědomí z konce předchozího zápasu znamenali jediné – naprostá dominance. A díky Janě Lelkové, která pěknou řádku položení zaznamenala, si můžete tuto hitparádu užít s námi. 


 

A to je pro tentokrát vše přátelé. Nyní nás čeká v neděli velký domácí turnaj U6 a U8, kde budeme pomáhat..

Tak Ragby ZDAR!

Honza Šmíd
Trenér kategorie U10

Hostili jsme turnaj kategorie U10

Regionální turnaje mládeže jsou v plném proudu a poslední neděli 16.4.2023 jsme pořádali turnaj kategorie U10 u nás v Přelouči. Standardně jsou týmy rozděleny na 2 skupiny, protože už se zkrátka na 1 hřiště všichni nevejdeme, nicméně my máme tu výhodu, že můžeme využít i vedlejší tréninkové hřiště fotbalistů – za což jsme jim opravdu vděční. Z toho důvodu jsme pořádali tento turnaj pro obě skupiny a účast byla opravdu parádní – přijelo k nám 28 týmů z 13 rugby klubů (oblast Čechy). Přes 200 dětí se prohánělo na 7 hřištích a to není jen tak. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kdo se zapojili do organizace – BEZ VÁS BY TO NEŠLO – DÍKY MOC! 

A teď už k hodnocení našeho výkonu. Za RC Přelouč jsme měli 1 tým ve výkonnostní skupině B. V sestavě Víťa Míčová, Vaneska Václavková, Víťa Lelek, Táda Dvořák, Mirek Tyc, Matěj Večerek, Dominik Čuchal, Dominik Muknšnábl a Patrik Blažej jsme se postupně utkali s týmy Praga B, Babice Rafani a RC Strong Girls. Vzhledem k tomu, že zápasy byly 2x 8 minut, a tedy poměrně dlouhé, tak si dovolím zhodnotit jednotlivé zápasy.

Přelouč Bizoni vs Praga B – 7 : 12

Do prvního zápasu jsme oproti zvyklostem nastoupili s perfektním nasazením a první půle byla myslím naprosto vyrovnaná. Diváci mohli vidět několik opravdu hezkých útočných akcí s pěknými přihrávkami a ukázkovým roztahování hry do stran. V druhé půli jsme ale polevili a to především v obraně. Spousta nedokončených a minutých skládek nabídly protivníkovi dostatek prostoru ke skórování. I tak ale hodnotím hru (až na ty skládky) kladně. Všichni chtěli hrát a to je pro mě nejdůležitější. 

Babice rafani vs Přelouč Bizoni – 6 : 7

V dalším zápase nás čekali Rafani z Babic a tento zápas byl opravdu parádní. Podle přísloví:“Každý chvilku tahá pilku“ jsme se střídali v herní převaze – chvilku měl navrch soupeř, chvilku mi. Nakonec se ten pomyslný jazýček přiklonil přeci jen na naší stranu. Kladně hodnotím větší snahu o skládky, nicméně i tak pořád skládáme za pas místo za nohy a to umožňuje protivníkovi v klidu před skládkou přihrát nebo se dokonce ze skládky vymanit. Bohužel se nám občas začal opět objevovat nešvar, kdy se na místo roztažení do stran vytvoří „hrozen“ hráčů za sebou… Za co musím ale všechny děti pochválit je opět nasazení a chuť hrát, to nechybělo opravdu nikomu. 

Přelouč bIZONI VS rc sTRONG gIRLS – 9 : 6

V posledním zápase jsme narazili na tým RC Strong Girls – jak název napovídá, je to tým složený pouze z dívek a hned na začátku musím vyseknout poklonu. Na dívky v týmech U10 jsme zvyklí, i my máme několik dívek v týmu, ale přeci jen mít tým složený pouze z dívek je v těchto kategoriích poměrně vzácné. Holky ale hrajou opravdu skvěle a v prvním poločase nám opravdu solidně zatopily. Do druhého poločasu jsme se musili pořádně nahecovat a naštěstí jsme se rychlou pětkou nastartovali k lepšímu výkonu a v druhém poločase jsme zase zatopili my jim. Byl to super vyrovnaný zápas a jasný důkaz, že tento sport je opravdu pro všechny bez rozdílů. 

Celkově mám z turnaje báječný pocit. Nejen, že je stále vidět posun v naší hře a jsme schopni ve skupině B odvádět krásné vyrovnané zápasy. Tak i ze stále většího množství hráčů a hráček ragby celkově. Je to skvělý pocit vidět 2 velká hřiště plné dětí pouze jedné věkové kategorie. Zdá se, že se pomalu ale jistě daří odbourávat předsudky, kdy se spousta rodičů bojí, že je to moc tvrdý sport. Ano, ragby je kontaktní sport, ale zároveň je to sport férový a pokud se hraje podle pravidel, tak v podstatě stejně bezpečný, jako jiné týmové sporty jako fotbal, hokej, florbal, atd.. 

No a to nás v září čeká mistrovství světa! 🙂

Tak Ragby ZDAR a už se těšíme na další turnaj, který by se měl odehrát tuto neděli v Chrášťanech na Iuridice.

Fotky z turnaje naleznete zde: Turnaj U10 – 16.4.2023, Přelouč – Rugby club Přelouč – album na Rajčeti (idnes.cz)

Honza Šmíd
Trenér kategorie U10

Další zimní turnaj U10 máme za sebou

V uplynulém víkendu jsme se vydali s kategorií U10 opět na zimní turnaj do Říčan.

Zde se musím hned na začátek omluvit, protože když trenér nedrží své slovo, tak to není dobré. Na minulém turnaji jsme se domluvili, že se přihlásíme do skupiny B, protože jsme si jistí, že na to máme. Nicméně okolnosti mě bohužel nutily přihlásit nás do skupiny, která bude hrát co nejdříve a to byla opět skupina C. No, využili jsme tedy tuto situaci abychom se nesoustředili jen na útok, ale spíše jsme se zaměřili na obranu a skládky. Ty se v tělocvičně trénují dost špatně a je to přeci jen pořád naše Achillova pata. A v tomto směru jsem byl velice spokojený, protože všichni bez výjimky bránili parádně. Když už jsme neměli náhodou šišku pod kontrolou, tak skládka následovala skládku a nejednou se stalo, že jsme svojí urputnou obranou odebrali soupeři míč těsně před naším pětkovištěm a následoval sprint přes celé hřiště. Co se týče útoku, tak tam jsme se zaměřili na roztahování hry do stran pomocí delších přihrávek do běhu a musím před dětmi smeknout, protože jsem opět zažil několikrát ten krásný pocit, kdy vám přejede mráz po zádech a celý se chvějete pýchou. Inu, do této skupiny opravdu nepatříme a příště už bez okolků jdeme do Béčka a uvidíme, jestli stejně kvalitně budeme hrát i proti silnějším soupeřům… Děkuji všem dětem i rodičům, bylo to opět fajn, fajn, fajnový… 😉

No a příště už nás čeká venkovní turnaj, čehož se nemůžeme dočkat!

Tak ahoj na trávníku.
Jan Šmíd

První zimní turnaj kategorií U10 a U12

Předem mého článku mi dovolte všem popřát vše dobré v novém roce 2023.

A protože my v RC Přelouč neleníme, tak jsme se hned od prvních dnů nového roku pustili do zimní přípravy se všemi kategoriemi U6 – U18. A bychom jen netrénovali do zblbnutí, tak jsme moc rádi, že v RC Říčany mají možnost a energii zorganizovat zimní turnaje na umělé trávě v kryté hale na okraji Říčan u Prahy. 

V neděli 22.1.2023 jsme tedy s kategoriemi U10 a U12 na takový turnaj vyrazili, pojďme si shrnout dojmy trenérů.

Kategorie U10

Protože výkonnost jednotlivých hráčů je stále trochu rozdílná, tak jsme se pro začátek rozhodli přihlásit nás do výkonnostní skupiny „C“. Bohužel to pro nás znamenalo vstávat v 6:00, protože turnaj začínal už v 8:00 ráno. Nevím, jestli vánoční přestávka nebo brzké ranní vstávání, ale zkrátka začátek jsme stále byly ještě malinko ospalý (což ale není nic nového, máme to na téměř každém turnaji) a tedy i první zápas podle toho vypadal. Moc jsme se do boje o balón nepouštěli a tak jsme si alespoň potrénovali obranu. 🙂 

Chuť hrát ale našemu týmu nechyběla. První zápas nás správně rozehřál a další zápasy už byly čím dál tím lepší. Odehráli jsme celkově 5 zápasů a pouze ten první mohu hodnotit negativně, v ostatních už jsme na hřišti bojovali o každý balón a každý metr umělého trávníku.

Musíme něco vymyslet na ty začátky, protože to je náš dlouhodobý problém. U některých stále potřebujeme odbourávat strach ze skládek, ale obecně co se týče útoku, tak je naše hra myslím velmi dobrá (soudě i podle komentářů ostatních trenérů). S dětmi jsme se dohodli, že příští turnaj určitě vyzkoušíme ve skupině „B“. 

Viditelná zlepšení: držení balónu před kontaktem (v obou rukou) a tím možnost rychlejší a přesnější přihrávky. Příjem balónu po rozehrávce. 
Viditelné nedostatky: Malá snaha získat balón (čekáme až to udělá někdo jiný – zlepšovalo se během turnaje, ale je potřeba toto eliminovat hned od začátku). Aktivita po skládce a v rucku. 

Trenér U10 – Jan Šmíd

Kategorie U12

Zde jsme měli k dispozici více hráčů, tak jsme postavili 2 týmy – ve skupině „C“ a ve skupině „B“. Jsme pořád na začátku a je stále na čem pracovat. Nicméně turnaj byl velmi povedený a všichni jsme si ho užili.

Ve skupině „C“ jsme odehráli 3 zápasy a ve skupině „B“ 5 zápasů. Celková bilance je kladná, nicméně hráči a hráčky si zakusili jak sladkost výher, tak hořkost porážky, což je pro celkový rozvoj určitě dobré. Hlavní je se po porážce oklepat a do dalšího zápasu nastoupit s o to větším odhodláním. 

Už teď se těšíme na další turnaj. 

Trenér U12 – Ladislav Homola

Zhodnocení podzimní sezóny mládeže

S koncem roku je zvykem bilancování a zhodnocování a ani my nebudeme výjimkou. Než se ale vrhneme k jednotlivým kategoriím, tak bych chtěl za všechny trenéry a vedení klubu poděkovat všem rodičům, které nám svěřili děti, abychom se podíleli na jejich výchově. Je to pro nás obrovský závazek a i když to všichni trenéři dělají ve volném čase, tak to ani jeden z nás nebere na lehkou váhu a dětem se snažíme předat to nejlepší z nás. Největší odměnou pro nás je vidět, jak se děti rozvíjí a hlavně, že je to baví. A to, že jich stále přibývá nám tak nějak dodává sebevědomí, že to neděláme úplně špatně. 🙂

To ale neznamená, že se nechceme zlepšovat – stále pracujeme na vzdělávání trenérů, zavádíme program dlouhodobého rozvoje hráče, snažíme se nabrat nové trenéry a to vše pro to, abychom děti rozvíjeli stále lépe a z nich aby vyrostly silné osobnosti s láskou ke sportu – ať už se budou v budoucnu věnovat čemukoliv. To je náš hlavní cíl!

Zároveň bych chtěl tímto poděkovat také trenérům – dámy a pánové, odvádíte skvělou práci! Jsem si jist, že nejen vedení klubu, ale především děti a jejich rodiče si obrovsky váží toho, že věnujete svůj volný čas dětem a klubu. Děkujeme!

A teď už tedy k hodnocení sezóny – nejdříve celkově za mládež. Nemohu začít jinak, než že se podařila úžasná věc – na podzim jsme dosáhli 100 členů v mládežnických kategoriích, což je na Přelouč myslím téměř nadpozemská událost. Je skvělé, že se nám daří eliminovat předsudky spojené s tímto krásným sportem.

Podzimní sezónu jsme tradičně zahájili na konci prázdnin ve Břehách na soustředění mládeže, kterého se zúčastnili i hráči a trenéři z klubu Rugby Babice, se kterými již delší dobu spolupracujeme a oboustranně máme radost, že toto spojení funguje a přináší nejen sportovní zlepšení, ale také nové vztahy a přátelství. Soustředění proběhlo bez sebemenších problémů, užili jsme si kromě spousty tréninků také paintball, plavání, ohýnek, opékání buřtů, zpívání s kytárkou, kino, stolní fotbálek, stezku odvahy, ragbyathlon a další spoustu zábavy. Čtyři dny uběhly jak voda a my se mohli se začátkem školního roku vrhnout do nové sezony s novým složením našich kategorií, protože v tomto období dochází k posunu dětí do starších kategorií.

Kategorie U4/U6

Trenéři: Kamila Moníková, Martin Kohout

Tato nejmladší kategorie je stále ještě trochu v plenkách – tedy ne děti, ty už plenky nenosí, ale kategorie jako taková vznikla v podstatě na jaře tohoto roku. Je naprosto úchvatné, kolik dětí a rodičů se podařilo Kamče a Martinovi zaujmout a tato kategorie má přihlášených 19 dětí, což je pro start opravdu skvělé. V této kategorii jde hlavně o zábavu, aby to děti bavilo a při trénincích je kladen důraz na hry, které rozvíjí především všeobecný pohyb a koordinaci. V jarní části se zúčastnili tří turnajů, v Přelouči, na Tatře a v Babicích. V podzimní části po odchodu ročníku 2016 do vyšší kategorie, kde „zůstaly“ tří a čtyřleté děti se už na turnaj nepodařilo odjet. Nicméně v jarní části sezóny je hlavní cíl se zapojit do turnajových klání a porovnat se s konkurencí. Přeji dětem i trenérům, aby je neopouštěla radost a nadšení.

Kategorie U8

TRENÉŘI: Pavel Křivčík, Milan Novák

V této kategorii máme přihlášených 17 dětí, což je naprosto super, nicméně na tréninky chodí sotva polovina a na turnaje ještě méně. Pokud děti nechodí na tréninky pravidelně, tak není možné je naučit základní herní prvky a účast na turnaji pak nemá smysl. Děti jsou velice šikovné, takže pokud zlepšíme docházku, tak jsem si jistý, že na jaře už budeme ukazovat na turnajích naší sílu a schopnosti. Ragby je týmový sport a každý jednotlivec je součástí tohoto týmu. Na každém jednotlivci vše stojí a také padá. Ne nadarmo je „soudržnost“ jedním z hlavních principů ragby. Apeluji tedy především na rodiče – pojďme zlepšit docházku na tréninky a především na turnaje – protože tato smečka malých bizonků má obrovský potenciál – ale pouze spolu dohromady.

Kategorie U10

TRENÉR: Jan Šmíd

Na jaře jsme se i v této kategorii potýkali s nepravidelnou docházkou, to se nám ale podařilo úžasně zlepšit a na podzim už jsem měl na každém tréninku tlupu hladových (rozuměj po sportu) rošťand a rošťáků. Podařilo se nám odjet na téměř všechny turnaje v sezóně – vynechali jsme pouze ty celorepublikové, na které prozatím – opakuji PROZATÍM – nemáme výkonnost. Hned první turnaj se ukázalo, jak skvělé děti a rodiče máme v týmu, protože i když se bohužel ze zdravotních důvodů nedostavil trenér, tak rodiče rozhodli, že to s dětmi zvládnou sami – úžasné a já moc děkuji za takový přístup. Co se týče výsledků – začátek sezóny byl vlažný a měli jsme problémy se porovnat i s týmy v nejnižší skupině „C“. Osobně si myslím, že kdybychom se sešli na soustředění ve větším počtu, tak je rozjezd o něco lepší, takže opět apeluji na rodiče – prosím, neplánujte si nic na konec prázdnin – vždy tam máme soustředění, které děti neskutečně stmelí. Postupně se ale naše výkony zlepšovaly, parta se stmelovala a dokonce jsme na některé turnaje odjeli v takovém počtu, že jsme mohli nasadit 2 týmy – to je perfektní a moc děkuji za skvělou turnajovou docházku. Když se nám sešel tým dobře, byli jsme naprosto vyrovnanými soupeři již ve skupině „B“, což je úžasný posun. Teď si střihneme pár zimních turnajů v Říčanech a na jaře už se celostátních turnajů bát nebudeme – to jsem si jist!
Co musím ale vyzdvihnout je úžasná chemie v tomto týmu – děti jsou skvělá parta, v autobusech i na turnajích jsme si vždy užili kopec srandy a tak to má být. DĚKUJI!

Kategorie U12

TRENÉR: Ladislav Homola

V této kategorii je třeba také vyzdvihnout perfektní tréninkovou i turnajovou docházku. Dovolím si zde použít slova trenéra Ládi – v této kategorii přichází děti a odchází sportovci. S tím se nedá než souhlasit. Ačkoliv zábava je pořád potřeba, tak v této kategorii je již kladen větší a větší důraz na sportovní stránku věci. Je to poslední předstupeň před opravdovým patnáctkovým ragby a tedy už musí všichni začít přijímat určité role v týmu a s tím spojenou zodpovědnost. I kategorie U12 se zúčastnila téměř všech turnajů v podzimní sezóně. V této kategorii jsou pouze 2 výkonnostní skupiny „A“ a „B“ – vzhledem k tomu, že ke konci podzimu naši bizonci nenašli ve skupině „B“ již přemožitele, tak jsem si jistý, že na jaře máme cíl jasný. 🙂

Kategorie U14

TRENÉŘI: Milan Kouba, Michal Doležel

Když jsme v předchozí kategorii mluvili o přerodu z dětí na sportovce, tak zde už mluvíme o přípravě na muže a ženy. Změna je to obrovská – z půlky hřiště se hraje na celém hřišti, z 9 hráčů je 15. hraje se zkrátka už klasické patnáctkové ragby a každý hráč(ka) na hřišti má svojí roli. Pokud se v U12 ještě může podařit jednotlivcům táhnout celý tým, tak zde už je naprosto jasné, že musí makat každý jednotlivec na 100%. Na začátku sezóny byla tato změna pro nás trochu velké sousto a bohužel nám na začátku hodně ujížděl vlak. Musím vyzdvihnout obrovské nasazení a úsilí obou trenérů, kteří se prostě kousli a řekli si, že s tím musí něco udělat. A ejhle, již po několika zápasech bylo znát, že si hráči zvykají na svoje role a hra se opravdu výrazně zlepšila. Ačkoliv výsledkově to nebyla žádná hitparáda, tak herně už jsme vlak začali dohánět a věřím, že na jaře na vlak naskáčeme v plné parádě. A protože se v této kategorii také konají turnaje Open 7s, tak se trenéři rozhodli účastnit i těchto turnajů, ve kterých jde krásně sbírat zkušenosti a rozvíjet především útok. Hráči si výsledkově spravili chuť opravdu náramně, protože kromě jednoho jediného zápasu porazili vše, co jim přišlo do cesty. Gratulace! Nesmím opomenout, že v této kategorii úspěšně spolupracujeme již delší dobu s klubem Rugby Babice, za což jim děkujeme!

kategorie U16

Trenér: Květoslav Vykoukal

I v této kategorii spolupracujeme s klubem Rugby Babice a protože hráči jsou na sebe zvyklí z předchozí kategorie, tak zde si dovolím tvrdit, že už nejde o spolupráci dvou týmů, ale o jeden tým – řekněme Babilouč nebo snad Přelbice? Inu, vyberte si dle uvážení. Tým je dobře sehraný a zdobí ho obrovská bojovnost. Výsledkově si troufám tvrdit, že jsme vyrovnaní s ostatními týmy, občas jsme šťastnější my, občas soupeř, ale tak to bývá. Potřebovali bychom ještě více hráčů, abychom mohli na zápasy jezdit s plnou lavičkou. Vzhledem k tomu, jak jsou naplněné předchozí kategorie, tak věřím tomu, že se nám i tato kategorie v budoucnu příjemně zaplní. A i zde jsme byli na turnajích Open 7s, kde byli naši hráči velmi úspěšní – také gratulace!

Kategorie U18

Trenér: Robert Kašpar

V této kategorii se bohužel potýkáme s velkým nedostatkem hráčů a ani ve spojení s Babicemi nedáme kompletní tým, takže došlo ke spojení dokonce 3 týmů – Přelouč, Babice a Petrovice. Organizovat tréninky pro 3 týmy je dost složité, i tak ale má tento tým potenciál a podařilo se nasbírat nějaké výhry. Naši hráči z této kategorie už trénují i s muži RC Přelouč a pomalu se připravují na přestup do našeho mužského týmu. To by měl být ostatně cíl všech hráčů z předchozích kategorií – připravit se na přestup do hlavního týmu a pomoci držet tak dobrou pověst  a tradici našeho klubu. Jen tak dál kluci a holky – jste budoucnost RC Přelouč.

A co nás čeká?

Nyní se soustředíme na zimní přípravu, která bude probíhat od ledna v tělocvičně. V kategoriemi U8 – U12 určitě chceme zajet na pár turnajů v kryté hale v Říčanech, abychom si zase zvykali na zápasové tempo a mohli se plnohodnotně připravit na jarní část sezóny, která vyvrcholí mistrostvím republiky a doufejme i nějakým zahraničním turnajem – nechte se překvapit.

No a těm co to dočetli až sem mi dovolte popřát krásné vánoce a hlavně co nejlepší vstup a vůbec celý rok 2023, věřím že to bude rok plný nejen sportovního nadšení.

Honza Šmíd
Trenér kategorie U10 a člen VV RC Přelouč