Rubrika:: U12

Medailový výlet na mezinárodní turnaj UWG 2024

Dveře autobusu se zavřely a v ospalém čtvrtečním ránu přeloučského parkoviště u obchodního domu Tesco se rozezněl bublavý zvuk dieslového motoru autobusu. Konečně je to tu – vyrážíme směr Rakousko, konkrétně město Klagenfurt am Wörthersee a ještě konkrétněji fotbalový stadion s názvem 28 Black Arena, který již přes 10 let hostí mezinárodní akci United World Games. Tato akce je určena výhradně pro mladé hráče z různých sportů, kde se sejde na 8000 hráčů a hráček z 30 zemí světa. Je to jakási verze olympiády pro mladé, kde jde nejen o sportovní stránku, ale především o sdílení krásných okamžiků s lidmi z různých koutů světa a různých sportů.

My jsme se této akce zúčastnili již několikrát, minulý rok poprvé jsme organizovali výjezd jako RC Přelouč a rozhodli jsme se to zopakovat i tento rok společně s kluby Rugby Babice a MadSquirells – Vrchlabí. Nasadily jsme tyto týmy:

 • U12 chlapci – jako RC Přelouč – nicméně nám zde vypomohli hráči z Babic a z Vrchlabí
  • Trenéři: Ladislav Homola, Zuzana Janovská
  • Sestava: 
 • U14 chlapci- jako BVP Academy – takto nastupujeme v rámci celé sezóny (zkratka BVP – Babice, Vrchlabí, Přelouč)
  • Trenéři: Milan Kouba, Robert „Bobin“ Kašpar, Jan „Hauwii“ Hovard
  • Sestava:
 • U16 chlapci – také jako BVP Academy
  • Trenéři: Květoslav „Vyky“ Vykoukal, Petr Zachař, Roman Turek
  • Sestava: 
 • U16 dívky – jako Rugby Babice – z našeho klubu 5 hráček
  • Trenéři: David Volenec, … 
  • Sestava: 
 • U18 dívky – jako Rugby Babice – z našeho klubu 1 hráčka
  • Trenéři: David Volenec
  • Sestava:

Čtvrtek 20.6.2024

I přes počáteční organizační komplikace jsme vyrazili plní očekávání. Cesta probíhala velmi hladce, v autobuse panovala výborná nálada po celou cestu. I samotné ubytování ve stanech v zákrytu krásného stadionu proběhlo bez jakýchkoliv komplikací. Následovalo seznámení s areálem a pro mě jako pro manažera týmu čekala schůzka s organizátory turnaje, rozhodčími a manažery/trenéry ostatních ragbyových klubů. Za normálních okolností bych toto nezmiňoval, ale tato schůzka byla velmi důležitá. Na naší straně došlo k mylnému výkladu pravidel u kategorie U16 a hrozilo, že 2 z našich hráčů nebudou moci nastoupit nebo že budeme hrát nesoutěžně (tedy nebudeme se moci poprat o medaile). Chtěl bych tímto poděkovat organizátorům, rozhodčím i všem ostatním klubům, že jsme našli řešení, které vyhovovalo všem, my jsme mohli nasadit všechny naše hráče U16 i když v jistém střídavém režimu, ale hlavně se ukázalo, že cílem akce je primárně prožít krásné zážitky a vždy se dá najít nějaký kompromis, který vyhovuje všem. Nám spadnul kámen ze srdce a mohli jsme v klidu ulehnout na skládací lehátka a odpočinout si na první turnajový den.

Pátek 21.6.2024

Budíček v 6:30. snídaně v 7:00 a v 8:30 už nasedat do autobusu směr Koschatplatz, kde hráli svoje zápasy kategorie U16 chlapci a U16 i U18 dívky. Program na pátek byl nabitý a předpověď počasí vypadala opravdu dramaticky – 33°C ve stínu. Naštěstí bylo nakonec celý den pod mrakem, takže ačkoliv bylo pravdu vedro a dusno, tak aspoň sluníčko si dalo pauzu a nakonec se to vedro dalo přežít. Po zápasech jsme vyrazili k nedalekému jezeru Wörthersee, kde jsme se krásně schladili a užili si vodních radovánek. Na osmou hodinu už jsme se většina usadili na stadionu a sledovali velkolepý zahajovací ceremoniál, kde nechyběl nástup členů jednotlivých zemí, spousta akrobatických a tanečních vystoupení a to vše zakončeno spektakulárním ohňostrojem. Krásný zážitek. 

Kategorie U12

Freimann Dragons RC – B vs RC Přelouč – 5:35
První zápasy jsou vždy trochu komplikované. Hráči neví co je vlastně čeká, trenéři jsou nervózní, protože hráči vlastně neví co je čeká. Jak se s tím poperou? No, hra to nebyla úplně výstavní, nicméně protivník z Mnichova se s nervozitou asi popasoval ještě trochu hůře než my. Výsledkem je poměrně jasná výhra, ale před trenéry je velký úkol – uklidnit hráče a dostat je do správné herní pohody.

RC Přelouč vs VAIRAS – 30:10
Pokud jsme řešili určitou nervozitu v první zápase, tak v druhém už bylo potřeba se dokonale soustředit. Protivník z Litvy měl několik poměrně výrazných individualit a bylo potřeba si je ohlídat. A to se povedlo NÁRAMNĚ! Během několika akcí si trenéři i hráči uvědomili, koho je potřeba ohlídat a povedlo se nasadit přesně ty správné hráče na konkrétní hráče soupeře. Viděli jsme nádherný bojovný zápas, kde po prvním velmi vyrovnaném poločase už pak na hřišti dominoval náš tým. Dokonalá obrana nejsilnějších hráčů – nebo respektive hráčky protivníkova týmu vedla k další jasné výhře. Tentokrát už vybojované velmi dobrou hrou celého týmu. 

RC Přelouč vs Vienna Celtic U12 Navy – 25:0
Dle slov hlavního trenéra U12 Ládi Homoly nás čekal velmi silný soupeř. A to se také potvrdilo. Soupeř hrál pěknou útočnou hru, kdy dokázal krásně roztahovat hru do stran a hrozit po stranách. Tam ale vždy narazil. Naše obrana byla jako zeď. Neskutečně vybojované utkání krásné na pohled. Tvrdé skládky, perfektní kontrarucking, rychlé přihrávky a hledání volného prostoru, Našemu týmu v podstatě nebylo co vytknout. Zasloužená vybojovaná výhra. 

Kategorie U14

BVP Academy vs Freimann Dragons RC – A – 0:21
Ano. Opět první zápas a nervozita. Po celou dobu nás provázely individuální chyby, špatná rozhodnutí a jakási nekompatibilita v týmu. Jakoby předchozí sezóna neexistovala. To samé ale platilo u našeho protivníka z Mnichova, který také nepůsobil úplně kompaktním dojmem. Svojí sílu ale přeci jen ukázal a zvítězil. Trochu smůla, že jsme hned na začátek vyfasovali následného vítěze celého turnaje, ale na to se nedá vymlouvat, Naopak to možná pro naše hráče byl správný impuls, že nás nečeká nic lehkého a je třeba do zápasu dát opravdu vše.

BVP Academy vs VAIRAS – 42:7
To co jsme marně hledali v prvním zapase jsme našli ve druhém. Kompaktní týmová hra, dobrá obrana a individuální dovednosti tahounů týmu vedly k jasné výhře nad Litevským soupeřem. 

Kategorie U16

Rugby Union Donau Wien vs BVP Academy – 12:10
Stejně jako u ostatních kategorií – první zápas zkrátka není naše parketa. Hra byla taková rozcuchaná, nedařilo se dobře kombinovat a ani obrana nebyla na bůhvíjaké úrovni. Skóre sice vypadá vyrovnaně, ale zde došlo nejspíš k chybě v zápisu, protože jsme skórovali ze hry pouze jednou. Buď jak buď – tento zápas hodíme za hlavu a budeme se soustředit na zápas další.

Freimann Dragons RC vs BVP Academy – 7:19
Do tohoto zápasu, zdá se, nastoupilo úplně jiné mužstvo. Kluci dobře komunikovali, pokrývali dobře soupeře a perfektně hrozili v útoku. Bylo by skvělé, pokud by se podařilo stavět na těchto základech i v dalších zápasech.

Kategorie U16 – dívky

Garioch 1 vs Rugby Babice – 12:22
Na dívky hned v úvodu čekaly soupeřky ze Skotska. To samozřejmě budí na první pohled respekt, na to ale děvčata jak se říká – hodily bobek. Bez respektu nastoupili proti soupeři ze země, kde je ragby extrémně populární. Bylo na co se dívat a naše dívky vybojovaly zaslouženou výhru. 

Rugby Babice vs LAZA SE – 12:19
Hned v dalším zápase naše děvčata čekal favorit turnaje z Itálie (a nakonec i vítěz). Žádný přehnaný respekt ale na hřišti vidět nebyl. Naopak, viděli jsme krásný, celou dobu velmi vyrovnaný zápas, který nakonec Italky rozhodly v úplně poslední akci zápasu, kdy se jim podařilo položit rozdílovou pětku. Každá prohra chutná hořce, ale tato měla přeci jen sladkou příchuť, protože holky předvedly krásný bojovný výkon a určitě se nemají za co stydět. 

Kategorie U18 – Dívky

VAIRAS vs Rugby Babice – 24:14
Na naše starší dívky v prvním zápase čekal velmi silný soupeř z Litvy, který po celou dobu turnaje zdobila obrovská rychlost některých hráček. A to našim dívkám dělalo problém i v tomto zápase. Zápas byl poměrně vyrovnaný, ale Litevky když udeřily po křídle, byla to vždy velmi ošemetná situace. Příště si je musíme lépe ohlídat. 

Rugby Babice vs CzechaDev – 12:36
Aby toho nebylo málo, tak hned v druhém zápase nás čekala jakási „Reprezentace ČR“. Tento tým má samozřejmě obrovskou kvalitu a i přes veškerou snahu našich dívek se nedařilo tak snadno prorážet obranu soupeřek a naopak u nás se občas nějaká ta skulinka objevila. Opět je ale potřeba neházet flintu do žita – čekají nás další zápasy, z těchto se musíme poučit a do dalších vstoupit o to silnější.

Vienna Celtic U18 Girls vs Rugby Babice – 0:38
A také že ano. V tomto zápase naše děvčata dominovala po celou dobu zápasu. Obrana zalátala všechny praskliny z předchozího zápasu a útok se rozhodl trestat veškeré chyby soupeřek. Výsledkem je jasná výhra, které všem dívkám rozhodně zvedla náladu. 

Sobota 22.6.2024

V sobotu nás čekal opravdu velmi nabitý sportovní program. První zápasy začínaly již v 9:00 a poslední zápas končil v 19:30. Protože jsme chtěli vidět co nejvíce zápasu všech různých kategorií, tak jsme museli operativně řešit přesuny mezi hlavním stadionem a hřištěm Koschatplatz, což se ale ve výsledku docela dařilo, takže i naši nejmladší mohli fandit těm starším a naopak. Nejen stmelování v rámci týmů, ale napříč celým klubem – to na těchto výletech funguje opravdu skvěle. Večer už na hráče čekala Players Party, kde se sejde většina mládeže před reprosoustavou, ze které se linou taneční hity všeho druhu. Na této párty panuje úžasná atmosféra, která pohltí i nejednoho dospělého. Den to byl ale opravdu náročný, tak hned po utichnutí hudby se všichni doslova nahrnou na svá lehátka a jdou brzy spát, protože nás čeká poslední – nejdůležitější den. 

Kategorie U12

RC Přelouč vs Rugby Union Donay Wien – 35:10
Na hráče naší nejmladší kategorie čekal nejsilnější soupeř ze skupiny. Ano – oba týmy prozatím nenašli přemožitele a tedy došlo k přímému střetu o první (a nejvýhodnější) místo ve skupině A. Všichni kdo přihlíželi tomuto zápasu byli absolutně unešení. Na hřišti probíhala nádherná tvrdá bitva. Člověk až nevěří, že kouká na děti, kterým ještě většinou nebylo ani 12 let. Nutno dodat, že obrana byla pevnější na naší straně a proto výsledkově poměrně jasná výhra, ale na hřišti jsme viděli dva vyrovnané týmy. BRAVO!

RC Přelouč vs Rugby Hargelsberg – 50:5
Díky výhře v předchozím zápase jsme do čtvrtfinále postoupili z prvního místa, a tedy jsme měli nejvýhodnější pozici do čtvrtfinále, kde se nám postavil naopak tým z druhého konce druhé skupiny. I tak naši svěřenci nastupovali s respektem do zápasu – přeci jen to je čtvrtfinále – to je taková ta hranice mezi úspěchem a neúspěchem. V případě prohry bychom už do bojů o medaile nezasáhli – a to je přeci náš cíl. Na hřišti byl ale rozdíl v kvalitě týmu naprosto zřetelný. Výsledkem je zatím nejvyšší výhra našeho týmu a co je nejdůležitější – postup do semifinále a tedy do bojů o medaile. MISE SPLNĚNA!

Kategorie U14

BVP Academy vs Rugby Hargelsberg – 12:7
Poslední zápas ve skupině v podstatě nic neznamenal, šlo spíše o přípravu na čtvrtfinále. Trenéři se rozhodli nechat odpočinout lehce zraněné opory týmu. i tak jsme ale předváděli hezkou bojovnou hru, kde jsme měli většinu času herně navrch, nicméně se dlouho nedařilo naší snahu přetavit v první body. Slibnou šanci vždy pokazilo nějaké špatné rozhodnutí, individuální chybka nebo vysloveně smolná situace. Ve výsledku to bylo velmi napínavé utkání, které jsme v závěru přeci jen přetáhli na svojí stranu. 

BVP Academy vs Vienna Celtic U14 – 42:0
Do čtvrtfinále naši kluci vlítli jako uragán. V ragby se často říká – první skládka musí být nejtvrdší. Náš výkop zachytil nejmenší hráč protivníka a proti němu se zrovna valil jeden z našich největších. Skládka to byla čistá, ale opravdu tvrdá. Soupeře tato situace na nějakou chvíli trochu opařila a naši borci toho okamžitě využili k položení několika pětek. A ačkoliv se soupeř snažil dostat do zápasu, tak otěže pevně držel náš tým a zaslouženě vyhrál. Ano – další tým v semifinále a v boji o medaile! Pecka!

BVP Academy vs Rugby Říčany – 0:49
V semifinále jsme se postavili nám velmi známému soupeři z Říčan u Prahy, který turnajem procházel s dechberoucí jistotou, kdy ve čtyřech zápasech zatím neobdrželi žádnou pětku a jejich skóre bylo děsivých 178:0. My jsme do zápasu vstupovali s nadějí, že se podaří to co se podařilo před týdnem, kdy naši svěřenci porazili Říčany na MČR 7’s ve Vyškově u Brna. Říčany byly ale perfektně připraveni. ze začátku jsme se snažili držet krok, ale soupeř nás precizní obranou často zbavoval balónu a rychlými přihrávkami si vytvářeli šance pro rychlonohé útočníky. Našim hráčům se i tak kloním, po celou dobu nic nevzdávali, pořád se snažili hrát a vrátit do zápasu. Díky za to kluci. Porážka je to sice vysoká, ale to nás nemůže zlomit – však jdeme do boje o bronzovou medaili! Hlavy vzhůru!

Kategorie U16

Academy-Siauliai vs BVP Academy – 19:7
Na naše nejstarší chlapce čekal soupeř z Litvy a my doufali, že se podaří navázat na výkon z posledního zápasu v pátek. To se ale nepodařilo. Naše hra byla chvílemi chaotická, hráči hráli spíše sami, než jako tým. Navíc se trochu hráči soustředili více na výroky rozhodčích než na svojí hru. V takovém rozpoložení se zápasy vyhrávají opravdu těžko. Nic se neděje – ve skupině končíme na třetím místě a ve čtvrtfinále stále můžeme zabojovat o postup do nejlepší čtyřky. 

Kyiv Falcons vs BVP Academy – 31:7
Kluci do tohoto zápasu vstoupili dobře, ale velmi rychle se nechali rozhodit spornými výroky rozhodčích. I podle trenérů bylo toto utkání odpískáno vysloveně špatně, na to se ale nedá vymlouvat. V ragby se rozhodčí musí respektovat i když třeba dělá chyby. Hráči se bohužel na tyto situace příliš upnuli a už se nedokázali dostat do hry. O medaile už se neporveme, ale i tak se pokusíme urvat co nejlepší výsledek.

Freimann Dragons RC vs BVP Academy – 0:36
Do souboje o umístění nám výsledky dalších zápasů přihrály tým z Mnichova, na který jsme již narazili v základní skupině. Kluci se úspěšně oklepali z předchozích porážek a opět se začali soustředit na svoji týmovou hru a hned to neslo ovoce. Soupeři jsme položit nepovolili a naopak v útoku jsme si spravili chuť. V zápase bylo vidět možná nejrychlejší položení v turnaji, když Mára Pižl při rozehrávce z poloviny hřiště výkopem krásně našel naběhnutého Romana Turka, který pohodlně položil. Celá akce trvala možná 5 sekund. Palec nahoru. Dokonce i Richard De Jager musel uznat, že tato akce byla nádherná. Výhra nás poslala do boje o konečně páté místo.

Kategorie U16 – dívky

Rugby Babice vs Causeway Barbarians – 12:20
Proti Maďarským soupeřkám dlouho držely naše dívky vyrovnané skóre, ale přeci jen nám vždy chybělo asi i trochu toho pověstného štěstíčka. Nic naplat, musíme zabrat o to více v dalším zápase.

Rugby Babice vs Garioch 2 – 10:27
V sobotním druhém zápase jsme narazili na druhý skotský tým, který ale byl o poznání silnější, než ten první. Herní převaha byla po celý zápas na straně soupeřek. Dívky dali do zápasu vše, ale občas zkrátka ani to nestačí. 

Kategorie U18 – Dívky

Rugby Babice vs HUN Barbarian Ladies – 22:5
Starší dívky vlítly na další maďarský tým jako uragán. Skládka za skládkou, zisk balónu, přihrávka za přihrávkou a výsledkem je jasná výhra. Perfektní výkon!

Rugby Babice vs Garioch – 25:0
V dalším zápase nastoupily dívky proti skotskému týmu Garioch, který ale nebyl příliš konkurenceschopný. Pro děvčata to byl nicméně dobrý trénink před nejtěžším zápasem proti litevkám. 

Vairas vs Rugby Babice – 19:12
Třetí místo ve skupině znamenalo souboj s Litevským klubem s celkovým názvem SIAULIU SPORTO GIMNAZIJA – VAIRAS (asi chápete, proč nepoužívám celý název :-)). I přes znalost soupeře z předchozího zápasu, se v první půli nedařilo eliminovat neskutečně rychlé hráčky na křídlech. V druhé půli se ale hra vyrovnala a nakonec měli i naše děvčata celkem navrch – bohužel už se nepodařilo vyrovnat i přes enormní snahu všech hráček na hřišti. O zlato to nebude, ale i bronzová medaile je obrovské lákadlo, to jsem si jist. 

Neděle 23.6.2024

V neděli se nám vstávalo náramně. Prvák jsme věděli, že to byla poslední noc na skládacích lehátkách, která ačkoliv v rámci možností docela pohodlná, tak přeci jen ve srovnání s postelí doma v ložnici lehounce pokulhávají. 🙂 Druhák nás čekaly poslední zápasy všech týmů, ba co víc – z pěti týmů jdou 4 týmy bojovat o medaile a 1 o páté místo – to je přeci fenomenální úspěch! Už teď jsme všichni šťastní. Ale… Přeci jen… Napnutí… Tak pojďme na to… 

Kategorie U12

RC Přelouč vs Freimann Dragons RC A – 20:15
Jediné semifinále hrané v neděli. Poslední tým, který může bojovat o zlato. Pro naše nejmladší hráče to je přeci jen nezvyklá situace a tak bylo na trenérech navodit tu správnou uvolněnou ale přesto bojovnou náladu. Láďovi a Zuzce se to povedlo na 1. Hráči jako by vůbec neřešili o co se hraje, prostě vlítli do zápasu a rvali se o každý metr trávníku. K vidění byla naprosto vyrovnaná bitva, kde ale vždy soupeř musel dotahovat. Naši svěřenci si stále drželi náskok o 1 či 2 pětky. 5:0, 10:0, 10:5, 15:5, 15:10, 20:10… Uff… Podle odhadu zbývá cca 1 minuta zápasu. Soupeř tlačí. Pokládá pětku. 20:15… Všechny oči našich trenérů směřovali na rozhodčího – odpíská konec? Bude ještě poslední akce? Pííísk, Pííísk – KONEC – JDEME DO FINÁLE!!!! Neskutečný výbuch emocí na hřišti i v nejbližším okolí. Ano, věděli jsme, že tento tým má ambice bojovat o medaile, ale když se to pak opravdu podaří, je to neskutečná úleva a radost!

RC Přelouč vs Rugby Říčany – 10:35
195:25 vs 245:10 – i tak by se dal popsat finálový zápas kategorie U12. Skóre obou soupeřů naznačují, že se ve finále asi opravdu setkali ti nejlepší. Říčanský klub má v rámci toho turnaje velmi úspěšnou historii – minimálně poslední 2 ročníky drtivě vyhráli a tak i v řadách organizátorů najdeme více fanoušků my – už by je mohl někdo sesadit z trůnu. Kluci z Říčan mají ale samozřejmě jiný cíl – prodloužit sérii. A nutno dodat, že k tomu vykročili opravdu dobře. Obecně byla hra vyrovnaná, obrany týmů byly na skvělé úrovni, ale Říčanští měli jeden aspekt hry, kterým strhli zápas na svojí stranu – obrovská rychlost ve všech fázích hry. Došlo ke skládce a okamžitě tam byl někdo, kdo se snažil ukrást míč. Byl odpískaný trestný kop, okamžitě došlo k rozehrávce. Naši hráči na tuto rychlost nedokázali reagovat. Ve všech dalších aspektech hry byli naši hráči velmi vyrovnaným soupeřem, ale na výhru to nestačilo. TAK SME DRUHÝ – NO A COOO? 🙂 Stříbrná medaile v sobě obvykle nese trochu toho stínu, že se loučíte s turnajem prohrou. Během pár okamžiků to hráči ale hodili za hlavu – VŽDYŤ MÁME STŘÍBRO! 

Kategorie U14

VAIRAS vs BVP Academy – 0:21
Do boje o bronzovou medaili se nám postavil tým z Litvy, se kterým už jsme se jednou setkali a dokázali jsme je porazit. To je ale velmi vrtkavé, vzpomeňme si na loňský souboj U16 o bronz s týmem z Texasu. Je to úplně jiný zápas. Hned od začátku ale bylo vidět, že jsou naši hráči perfektně naladění. Jakoby vůbec nebyli nervózní a všichni do jednoho se snažili podat svůj co nejlepší výkon. Ono, podle výsledku by se mohlo říct, že to byla „pohodička“, ale můžu vám říct, že to byl nervy drásající souboj. Soupeř byl opravdu kvalitní, ale naši hráči zkrátka nechtěli připustit sebemenší komplikace. Když jsme položili třetí pětku chvilku před koncem zápasu už nám všem začínalo být jasné, že tady se píše historie. KONEC ZÁPASU – erupce emocí, radosti, objetí. Trenérům se blýskají očička, i když se snaží hrát tvrďáky 🙂 BRAVO!

Kategorie U16

Academy-Siauliai vs BVP Academy – 7:5
V bojí o páté místo jsme se potkali znovu s týmem z Litvy, se kterým jsme ve skupině neodehráli zrovna povedený zápas. Kluci to chtěli v tomto zápase napravit a nutné říct, že bylo k vidění krásné= obětavé ragby, kde i výsledek napovídá, že to byla bitva nesmírně vyrovnaná. Na úplném konci zápasu, kdy se našim borcům podařilo krásnou akcí přečíslit obranu a ž šli dva na jednoho. Přihrávka do strany a … smolný předhoz. Písk, konec zápasu. Uff. Takové momenty se bohužel ve sportu stávají. I tak je to pěkný výsledek. Tahle bandička nastupuje do příští sezóny do kategorie U18 a na tomto turnaji se v podstatě sehrávali. Jakmile začne v tomto týmu fungovat ta správná chemie, tak se máme příští rok na co těšit. 

Kategorie U16 – Dívky

Causeway Barbarians vs Rugby Babice – 5:17
Jak jsem již dříve zmiňoval – výsledky ze základní skupiny mohou být trochu zavádějící. V zápasech o medaile se zkrátka začíná od nuly a přesně to se ukázalo v tomto zápase. Skvěle naladěné hráčky vlítli na soupeřky z Maďarska jako by se nechumelilo. Svým nejlepším výkonem na turnaji si sebevědomě řekli o bronzové medaile! ANO – už to zase cinká, vážení :-). BRAVO! BRAVO!

Kategorie U18 – dívky

HUN Barbarian Ladies vs Rugby Babice – 0:36
Po úspěchu mladších dívek se i ty starší správně naladily do zápasu o třetí místo. Maďarkám v podstatě nedali prostor se prosadit a samy si hledali volné prostory k průnikům za obranu. V první polovině byla hra ještě poměrně vyrovnaná, ale v druhé půli už soupeřky síly nenašly a naše hráčky uvolněnou hrou navyšovaly skóre. SUPER! Neskutečná jízda pokračuje, máme tu již třetí bronzovou medaili. Děkujeme!

Po posledních zápasech, medailových ceremoniálech a obědě už nás čekalo jen neoblíbené balení, které ale s medailemi na krku prostě odsejpá trochu lépe, co si budeme povídat. Pak už jen nacpat vše do autobusu a tradá směr Přelouč. Do vany či sprchy, do vlastní postele, kde si každý z nás určitě lehnul na záda a v hlavě se ozvalo: „Tak tohle byla neskutečná jízda!“. 

Jan Šmíd
Vedoucí zájezdu 🙂

U12 – Domácí turnaj v Přelouči

V neděli 28. 4. 2024 jsme se dočkali a pořádali jsme turnaj doma na našem hřišti. Hráči tak mohli ukázat celé rodině, kamarádům a prý i učitelům, co že to vlastně dělají za sport, který je láká třikrát týdně na hřiště. Z pozice trenéra musím přiznat určitou každoroční nervozitu. Vždy jsem tak nějak plný očekávání, s jakou náladou se na domácí turnaj sejdeme a jestli se naše hra bude alespoň trochu líbit široké divácké základně. Přeci jenom tento domácí turnaj je takovou pomyslnou ukázkou naší společné práce a pokaždé doufám, že hráči ukážou krásu sportu, který je opravdu baví a že jsme společně udělali pěkný kus práce v našem rozvoji. I přes nezdar v minulém turnaji, jsme opakovaně nastoupili v nejvyšší skupině, tedy skupině A.

RC Přelouč vs Sparta Praha 9:1
V prvním zápase nás čekal tým Sparty Praha. Mé obavy, zda jsme se dostatečně připravili a tradičně nezaspíme úvod zápasu, se naštěstí nenaplnily a od začátku bylo patrné, že dneska se mi sešel tým, který se chce ukázat v tom nejlepším možném světle. Dle názoru kolegů trenérů byl tento zápas spíše vyrovnaný a soupeř nebyl vůbec horším týmem. Nicméně jsme soupeře přehrávali naší aktivitou a ochotou bojovat o každý metr hřiště. Náš tým byl motivován k výkonu, který vyústil ve vysoké. vítězství.  I přes jednoznačný výsledek bylo toto utkání opravu pěkné a vrovnané.

RC Přelouč vs Ammor A 8:5
Musím přiznat, že tým Ammoru je jeden z našich nejčastějších soupeřů a že jsme tomuto týmu v posledních dvou turnajích dvakrát podlehli. Z tohoto důvodu jsme zaměřili tréninkovou přípravu právě na tohoto soupeře. Analyzovali jsme jejich systém hry a postavení hráčů při hře. Následně jsme zvolili funkční taktiku, která by nám mohla v prostředku hřiště pomoci k tomu, abychom neútočili do neprůchozí fyzicky dobře vybavené obrany.  Na trénincích jsme si natrénovali požadovaný signál a s obrovskou radostí musím konstatovat, že se nám to podařilo aplikovat ve hře. Pro mě jako trenéra je právě tento prvek opravdu důležitý. Když hráči vymyslí taktiku, poctivě pracují na tréninku a pak vše při hře zužitkují, tak to je opravdu úžasné a ono vybojované vítězství považuji jenom jako takovou pomyslnou třešničku na sladkém dortu.  Tento naprosto vyrovnaný a strhující zápas nakonec skončil naší výhrou a za tento zápas jsem na naše děti opravdu hrdý.

V obou zápasech jsme předvedli opravdu pěkné výkony a hráči mi udělali radost. Doufám, že i diváci viděli naší velkou snahu a že se jim turnaj líbil. Pokud do budoucna začneme ještě více spolupracovat, hrát do otevřených prostor, kde se nebudeme bezhlavě rvát do připravené obrany, tak tento tým bude opravdu vynikající.  Děkuji Vám a jen tak dál!

Musím jmenovitě poděkovat Vanesce, Dominikovi a Milanovi, kteří se bez váhání zapojili do týmu Babic a zahráli si tak přijatelněji výkonnostní skupinu B, kde poctivě pracovali na svém zlepšení, tak aby se za nedlouho mohli beze strachu zapojit i ve skupině nejlepší.  V neposlední řadě musím poděkovat všem, co pomohli s pořádáním tohoto turnaje.

Samozřejmě děkuji hráčům za předvedené výkony a děkuji rodičům za podporu.

Fotografie z turnaje: https://www.rajce.idnes.cz/rc-prelouc/album/u12-10-regionalni-turnaj-prelouc

Trenér U12
Homola Ladislav

 

TURNAJ U12 – RC OLYMP PRAHA

V neděli 21. 4. 2024 jsme se zúčastnili devátého turnaje naší sezóny, který se konal na umělé trávě uprostřed plochodrážního stadionu Markéta. Za chladného počasí jsme opět nastoupili ve výkonnostní skupině A, kde jsme se utkali s týmy RC Praga a RK Petrovice.

V prvním utkání jsme konfrontovali své dovednosti s týmem RC Praga. V tomto zápase nás soupeř přehrával týmovou hrou a tvrdostí. Nám se naopak dařilo kontrovat rychlostí a otevřenou hrou. Již v průběhu zápasu však začalo být patrné, že jsme na tento turnaj nepřijeli v dobrém týmovém duchu. Náš výkon opakovaně sklouzl do individualismu, kdy se někteří hráči nedokázali zapojovat do rychlého pojetí hry a tak nějak stále čekali, že to za ně odehraje někdo jiný.  V tomto zápase jsme podlehli kvalitnímu soupeři 6:8. Na tréninku se musíme zaměřit na týmový výkon opravdu celého týmu a každý zvlášť v sobě musí najít odvahu převzít odpovědnost za konkrétní situace ve hře.

Druhý zápas bohužel následoval zase hned po prvním a to považuji za špatné. Děti si odpočinou pouze krátce a nemají pak dostatek sil na poměrně dlouhé utkání. Nicméně, se společně musíme naučit přijímat situace takové, jaké jsou a netřeba se na cokoliv vymlouvat. Tento zápas nám opravdu nevyšel. Po nezdaru v prvním zápase byl náš tým demotivován a nedařilo se nám prakticky nic. Pomalá souhra, neaktivita, a hromada nevynucených chyb, to vše mělo za následek, že jsme v tomto zápase prohráli rozdílem několika tříd. Soupeři z Petrovic jsme zaslouženě podlehli 1:12. Toto byl přesně ten zápas, na který chcete rychle zapomenout a již se k němu nikdy nevracet. Nicméně i právě toto se ve sportu stává a my se musíme poučit z našich chyb a znovu se vrátit ke hře, která nám jde.  Pevně věřím, že jsme si s týmem vše vysvětlili a že na domácím turnaji předvedeme podstatně lepší výkony.

V neděli 28. 4. 2024 hrajeme turnaj na domácím hřišti a rozhodně máme co napravovat, tak nás přijďte podpořit.

Odkaz na fotografie:
https://www.rajce.idnes.cz/rc-prelouc/album/u12-9-regionalni-turnaj-olymp-praha-21-4-2024

Trenér U12
Homola Ladislav

U12 NA TURNAJI V BABICÍCH

V neděli 14. 4. 2024 jsme se zúčastnili dalšího turnaje, který se tentokrát konal na hřišti spřáteleného klubu Rugby Babice. V krásném počasí jsme opakovaně nastoupili ve skupině A, kde se můžeme konfrontovat s těmi nejlepšími. Jedině to nás posouvá dále a hráči musí opravdu předvést své maximum.

RC Přelouč vs RC Babice

V Prvním zápase jsme se utkali s dobře hrajícím domácím týmem.  Opakovaně se nám nepodařilo zachytit začátek zápasu a chvilku nám trvalo, než jsme se probudili k nějaké vyšší aktivitě. Naštěstí jsme se stihli probrat ještě do poločasu a postupně jsme dokázali převzít pomyslné otěže tohoto zápasu. Tento Naprosto vyrovnaný zápas skončil naší výhrou 6 : 4.  Za tento zápas musím poděkovat hráčům a trenérům Babic za naprosto skvělý fair play přístup. V situaci, kdy hráč sám rozhodčímu řekne, že jeho pětka nemá být uznána, jelikož se dopustil předhozu, vnímám jako naprosto výjimečný a ukázkový přístup.  V obdobných detailech se ukrývá krása výchovy mládeže ve sportu.

RC Přelouč vs Ammor Sport

Ve druhém zápase jsme nastoupili proti výběru několika klubu ČR pod názvem Ammor Sport. Tento spolek skvěle využívá onoho celorepublikového spojení a je tak schopen na takový turnaj poskládat několik týmů, kdy si z dostatečného počtu dokážou vybrat opravdu ty lepší hráče.  Bohužel systém turnaje nám nalosoval oba zápasy přímo po sobě a na našem výkonu to bylo znát. V obou poločasech jsme v začátcích hráli opravdu vyrovnaně, nicméně s přibývajícím časem nám znatelně docházeli síly. Zápas byl opravdu pěkný. Bohužel se v situacích kdy zrovna nevedeme, potýkáme se ztrátou motivace, kdy přestaneme hrát naší kolektivní hru a strhává nás to k čistě individualizmu. Tento zápas jsme zaslouženě podlehli kvalitnímu soupeři 2 : 8. Právě v těchto zápasech je zapotřebí ukázat větší kolektivní touhu po vítězství a udržet si systém týmové otevřené hry do volných prostor hřiště.

Každopádně tento turnaj hodnotím kladně. Jedna prohra a jedna výhra je pro náš rozvoj přesně to nejlepší co můžeme zažívat. Učíme se tak přijmou porážku a na druhé straně se radovat z výhry.

Ještě jednou děkuji Babicím za pořadatelství a jejich skvělý přístup a všem hráčům děkuji za předvedené výkony, rodičům děkuji za podporu

Trenér U12 – Homola Ladislav

U12 – 2. turnaj sezóny 2023/2024 – Slavia Praha

Dne 17.9.2023 jsme s kategorií U12 zajížděli na 2. turnaj sezóny 2023/2024, který se tentokrát konal na hřišti nejstaršího existujícího ragbyového klubu v ČR a to na hřiště RC Slavia Praha. Do tohoto turnaje se mi přihlásila většina hráčů a mohli jsme tak odcestovat ve skvělém počtu patnácti hráčů do pole, což je pro náš malý klub skvělý příslib do budoucna.

Jsem nesmírně rád, že právě probíhající mistrovsví světa má pozitivní dopad do široké veřejnosti a i my můžeme v našich řadách vítat nové tváře.

Nábor probíhá celoročně a kdokoliv se může mezi nás zapojit kdykoliv během roku.

Nyní k samotnému turnaji kde jsme odehráli tři kvalitní utkání:

RC Přelouč vs Ammor

Asociace malých a mladých oddílů ragby v sobě ukrývá spojení několika klubu napříč celou ČR a mají tedy širokou členskou základnu, která jim umožňuje skládat různorodé týmy na potřebné výkonnostní úrovni, což dává našim soupeřům opravdu velkou výhodu. V dostatečném množství svěřenců napříč celou asociací se velmi jednoduše vyberou ti kvalitnější hráči a postaví se z nich dobrý tým. Tato vize je jistě zajímavá a asociace pak disponuje dostatkem hráčů ve všech věkových kategoriích, nicméně mě osobně pak mrzí, že nám toto společenství opakovaně odříká zápasy ve starších věkových kategoriích a o včasné omluvě bychom zde mohli také dosti polemizovat. Zachovejme prosím v našem sportu čestnost, respekt, disciplínu a soudržnost.

Nicméně, to jsem trochu odbočil od tématu. Soupeř byl opravdu velmi dobrý a my jsme opakovaně v prvním zápase spinkali. Nepodařilo se nám zachytit soupeřovu rychlost a byli jsme pozadu ve všech aspektech hry. Soupeř zaslouženě zvítězil.

RC Přelouč vs Říčany B

V tomto zápase jsme se již dokázali aklimatizovat a náš výkon šel nahoru. Pěkné utkání, ve kterém musím ocenit soupeřovu trenérskou práci. Oproti minulému turnaji proti nám nastoupil tým o poznání v lepší psychické kondici a naši hráči museli o výsledek opravdu zabojovat. V tomto zápase jsme dokázali celkem jednoznačně zvítězit.

RC Přelouč vs Sparta Praha

Sparta Praha dlouhodobě dobře pracuje s mládeží a vždy je tento tým velmi dobře technicky a silově vybaven. Na hřišti jsme předvedli zatím nejlepší zápas naší sezóny a vzájemnou týmovou spolupráci nacházeli cestičky skrze soupeřovu obranu. Brzy jsme se ujali vedení a to uhájili až do konce zápasu. Nutno podotknout, že soupeř v druhém poločase opravdu skvěle zabral a utkání bylo naprosto vyrovnané. Ve strhujícím tempu se nám nakonec podařilo o dvě položení zvítězit.

Z pohledu trenéra jsem nesmírně rád, že se nám podařilo navázat na minulý turnaj a že v našem herním projevu zaznamenávám progres. Nicméně je před námi ještě dlouhá cesta a mnoho práce. Jsem přesvědčen, že tento tým bude v budoucnu opravdu dobrý a že o něm ještě hodně uslyšíme.

Děkuji všem hráčů za jejich přístup k tomuto turnaj a v neposlední řadě děkuji rodičům za podporu.

Trenér U12
Homola Ladislav

Fotky z turnaje najdete pod tímto odkazem… 

U12 – 1. turnaj sezóny 2023/2024 – Říčany

V neděli 10.9.2023 náš tým věkové kategorie hráčů a hráček věkové kategorie do dvanácti let vstoupil do pozimní části turnajů. První turnaj sezóny je již tradičně konal na hřišti Rugby Clubu Mountfield Říčany.

Hned na začátek musím bohužel konstatovat, že na pomyslném jasném nebi se nám objevil velký mrak a to v podobě značného množství omluvenek a tím absence 50% hráčů. V letošním roce mám na soupisce 20 hráčů a nikdy by mě nenapadlo, že budu mít problém dát dohromady alespoň 10 dětí. Je třeba si uvědomit, že se na začátku sezóny snažím v dětech probudit lásku k týmové spolupráci a že tak společně pracujeme na morální hodnotě, která je základním stavebním kamenem dobré povahy v celém životě. Děti, které hrát chtějí, pak nemají dostatek kamarádů v týmu a hrají turnaje v minimálním počtu bez možnosti střídání.

Týmová práce je základem našeho dlouhodobého úspěchu.
Matka Tereza

Co se týká samotné hry, tak jsem byl spokojen. Zápasová nerozehranost byla patrná pouze v prvním poločase našeho úvodního zápasu, kde nás soupeř zaskočil svou rychlostí a bojovností. Naštěstí jsme se velmi rychle dokázali probudit z prázdninové ospalosti a v dalším průběhu turnaje jsme převzali otěže my, kdy jsme na hřišti předváděli pěkné výkony. V tomto turnaji jsme zaznamenali jednu těsnou prohru a jednu jednoznačnou výhru a to je pro náš rozvoj dobře.

Naše hra má ještě mnoho nedostatků, nicméně jsem přesvědčen, že společnou prací se vše stabilizuje a budeme zase opravdu dobří.

Všem zúčastněným hráčům děkuji. Děkuji také rodičům, co svoje dítko na turnaj poslali.

Trenér U12
Homola Ladislav

United World Games 2023 – perfektní zážitek

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhém plánování a přípravách jsme v brzkých ranních hodinách ve čtvrtek 22. 6. 2023 nasedli do autobusu v Přelouči a vydali se směr Klagenfurt am Worthersee – tedy na United World Games 2023 – tzv. Olympiádu mládeže. Na palubě jsme přivítali týmy: U12 (pouze hráči a hráčky RC Přelouč), U14 (ve spojení s klubem Rugby Babice) a U16 (opět ve spojení s klubem Rugby Babice). Dále pak jsme ještě měli 2 dívky do kategorie U15 Girls – kde se zařadily k týmu RC Strong Girls – respektive Czech Barbarians. 

Čtvrtek 22.6.2023 – cesta a ubytování

Nálada v autobuse byla perfektní – všichni byli plní očekávání a už dlouho jsme se nemohli dočkat. Nevadilo nám ani pekelné vedro, které ten den panovalo všude od rána. Prostě jsme si zazpívali, parádně jsme se pobavili a najednou jsme se ocitli v Klagenfurtu – městu mezi malebnými kopci východní části Alpského pohoří hned vedle obrovského jezera Wörthersee. Po příjezdu na stadion následoval check-in, který proběhl nečekaně rychle a hladce a následně jsme se ubytovali ve stanech, které jsou po obvodu krásného stadionu Hypo-Arena (Wörthersee Stadion), který má kapacitu až 32000 návštěvníků. Večer už přišla únava, tak jsme rychle zapadli do skládacích lehátek, spočítali pár oveček a upadli do zaslouženého spánku.

Pátek 23.6.2023 – První zápasy a zahajovací ceremoniál

V pátek ráno byl budíček velmi brzy, protože již v 9:40 nás čekal první zápas U16. Když jsme zjistili jaká je fronta u snídaně, tak nás trochu zamrazilo, jestli vůbec snídani stihneme, ale nakonec vše klaplo jak hodinky a před 9. hodinou už jsme byli na hřišti Koschatzplatz, kde čekali na naše mladíky z U16 hodně nahecovaní Texas Rugby. Při prvním pohledu na jejich tým jsme měli trochu obavu, zda sem neposlali omylem tým mužů. Naši kluci se ale nezalekli a musím sám za sebe říct, že jsem zažil asi nejemotivnější zápas rugby za celý můj život. Atmosféra mezinárodního turnaje, obrovské nahecování a nasazení všech hráčů nakonec znamenali, že jasného favorita jsme porazili 19:10 a postarali se tak o obrovské překvapení, o kterém se mluvilo v kuloárech celý den. Před všemi hráči hluboce smekám a děkuji – postarali jste se mi (a nejen mně, to jsem si jist) o nádherný okamžik, který už bylo hodně těžké překonat. Vzhledem k tomu, že bohužel jen několik dní před událostí se organizátoři dozvěděli, že tým z Ukrajiny nemůže vycestovat přes hranice, tak se musely tyto zápasy zrušit – to znamenalo, že pro pátek měli U16 splněno.

Odpoledne pak čekaly 2 zápasy hráče U14. Pro většinu hráčů to byla úplně nová zkušenost a myslím, že to přeci jen trochu hráče zaskočilo. Do prvního zápasu proti sportovní škole z německého Erfurtu nevstoupili vůbec špatně, ale přeci jen nebyla hra dobře organizovaná, udělalo se pár chyb a to se v sedmičkovém ragby zkrátka hned projeví. Proto pak těsná prohra o 1 pětku (14:21) hodně zamrzí, obzvlášť, pokud cítíte, že se protivník porazit dal. Následoval zápas proti holandskému týmu Wassenaar Warriors a zde jsme se chytali za hlavy dvojnásob. V prvním poločase jsme bohužel opět spoustou nevynucených chyb darovali soupeři 3 položení. Do druhého poločasu se trenéři pokusili tým nahecovat a druhá půle byla NESKUTEČNÁ. Kluci protivníka tlačili jak mohli, ale bohužel se podařilo položit pouze 1 pětku. Je obrovská škoda toho prvního poločasu, protože kluci ukázali, že když opravdu zaberou, tak mohou hrát s kýmkoliv (holandský tým skončil nakonec na 2. místě!). Prohra 7:21 nebyla důvodem k jásotu, nicméně výkon v druhém poločase určitě ano – díky kluci.

K večeru se nám nad stadionem objevily černé mraky a nejen že dost silně sprchlo, ale sem tam se objevil i nějaký ten blesk. Došlo tedy k malému posunu zápasů, ale i tak se nakonec ke slovu dostala i kategorie U12. Pro tyto hráče a hráčky to byla asi úplně první konfrontace se zahraničními týmy a hlavně na tak veliké akci. V prvním zápase narazili na rakouský tým Rugby Hargelsberg a na mě osobně to působilo, že byli všichni tak trochu „opaření“. Hra byla taková rozcuchaná, padaly nám balóny z ruky a zkrátka to nebylo „vončo“. Tento tým má určitě na víc, ale tak i to se občas stane. Prohra 10:40 odpovídala tomu, co se na hřišti odehrávalo. Nebyl ale důvod věšet hlavu, naopak. Je to pro nás nová zkušenost, pojďme jí využít, pojďme si ty zápasy víc užít a neřešme, kde jsme a jak to dopadne. Následoval zápas proti Strong Girls a tam si náš tým spravil chuť výhrou 50:0. Gratuluji!

Po celý den měly také zápasy naše děvčata, které k čemu nastoupily, to vyhrály. Tady není moc co řešit, holky předváděly perfektní výkony a byly oporami svého týmu. Perfektní práce holky!

Pak už ale rychle na stadión, kde se už připravoval slavnostní ceremoniál. Klasický nástup jednotlivých výprav, jak to známe z olympiády byl neskutečný zážitek a následující show, kde se předvedlo spousta mladých sportovců (tanec, slamdunk basket, stunt bikes, atd.) byla báječná a všichni se parádně bavili. Pak opět šup na lehátko a nabrat síly na další den.

Sobota 24.6.2023 – dokončení skupin a Players Party

V sobotu byla situace ráno v podstatě totožná, první zápas U16 měli naplánovaný na 9:40, jen na snídani již nebyla taková fronta, takže ráno proběhlo v poklidu a hráči byli připraveni postavit se na hřiště proti spojenému týmu z německého Lipska a Erfurtu. Nabuzení předchozí výhrou nad Americkým týmem nastoupili naši borci ve velkém stylu a skvělým výkonem nedali soupeři moc šancí a výhrou 21:5 se vyšvihli na první místo v tabulce své skupiny. Perfektní výsledek a klukům gratuluji. Jsem si jistý, že to pro ně samotné byl grandiózní zážitek. Večer v 18:20 tedy nastoupili proti druhému týmu druhé skupiny, kterým byl rakouský tým Donau Wien. Protivník nastoupil do zápasu velmi tvrdou hrou a ta nesla ovoce. Fyzická převaha, tvrdá hra a několik srážek na hraně pravidel naše chlapce trochu zaskočily a jejich hra nebyla tak energická a kompaktní jako ráno. Je také nutné objektivně uznat velkou kvalitu hry soupeře. To, co nám se dařilo v předchozích zápasech se dařilo našemu protivníkovi. Nakonec to byla poměrně jasná prohra 0:43, což samozřejmě zabolí, ale je potřeba ten zápas hodit za hlavu, protože to znamená, že se v neděli můžeme poprat o bronzovou medaili a to za to stojí! 

Na kluky U14 čekal v sobotu známý tým z Říčan. Zde byl protivník jednoznačně nad naše síly a prohra 0:47 proti budoucímu vítězi celého turnaje U14 přeci jen nemusí tolik bolet, ačkoliv hráči toto samozřejmě ihned po zápase neřeší. Následoval poslední zápas ve skupině a vzhledem k rozpisu turnaje U14 a třem prohrám už to znamenalo i poslední zápas na turnaji. Bylo potřeba se oklepat a proti RC Graz pořádně zabrat, ať si kluci ochutnají pocit výhry. A naštěstí se to podařilo. Kluci nedali protivníkovi v podstatě ani metr trávníku, hra probíhala téměř výhradně na půli protivníka a kluci si na závěr turnaje položili spoustu pětek. Výhra 57:0 mluví za vše. Kluci – Gratulujeme! 

Na kategorii U12 čekal poslední zápas skupiny B a to proti jednoznačnému favoritovi této skupiny maďarskému Esztergomi Vitézek. Výsledek 5:30 je nakonec poměrně pěkný na to, jaký byl mezi týmy rozdíl. Tento výsledek znamenal 3. místo ve skupině B a následně tedy zápas proti 1. týmu ze skupiny A, kterým byl německý St George’s RUFC. Pořád bylo o co se poprat, protože vítězství by znamenalo postup mezi nejlepší 4 a tedy stále možnost bojovat o vítězství v turnaji. Tým byl skvěle namotivován a do zápasu dali kluci i holky úplně všechno. Bohužel to jen o 1 pětku nestačilo a prohra 15:20 znamenala zakončení turnaje pro náš tým U12. Následně se ukázalo, že tato prohra byla s týmem, který celý turnaj U12 vyhrál, takže to přeci vůbec není nic za co se stydět. NAOPAK! Klobouk dolů děcka, byla to pecka! 🙂

I naše děvčata měla v sobotu na pilno a nejdříve prohrály s týmem Laza Sport SE 15:21, čímž jejich tým skončil na 3. místě ve skupině. Pak je čekal zápas o postup do finále (v kategorii U15 Girls byly pouze 4 týmy), kde si daly odvetu s týmem Laza Sport SE a tentokrát je porazily 29:17 a tedy si zajistily místo ve finále, kde se nakonec v neděli utkaly v dalším českým týmem RC Strong Girls.

Po všech těch náročných zápasech na všechny účastníky čekala odměna v podobě Players Party. V ochozech stadionu burácela muzika a bylo vidět, že si to všichni mladí sportovci náramně užívají. Spousta nových přátelství, zábava, nové a krásné zážitky – to přesně je cílem těchto her a tento cíl byl myslím splněn na 100%. Chtěl bych tímto poděkovat organizátorům UWG 2023 za perfektní práci. Určitě není jednoduché uspořádat událost pro 8000 účastníků z 30 zemí světa. Děkujeme!

Neděle 25.6.2023 – finálové zápasy, medaile a odjezd

V neděli nakonec čekaly zápasy pouze na kategorii U16 (souboj o bronz) a dívky U15 (souboj o zlato). První na řadu přišla děvčata, která musela nakonec oproti plánu odehrát zápas v brzkých ranních hodinách. To je ale nerozhodilo a my máme obrovskou radost, protože tým Czech Barbarians nádherný zápas proti Strong Girls vyhrály těsně 21:19 a tedy si odvážejí zlaté medaile a pohár pro vítěze! OBROVSKÁ GRATULACE HOLKY!!!

No a poslední zápas celého víkendu se blížil. Výsledky předchozích zápasů nám do boje o bronz poslaly již známý tým Texas Rugby, který jsme na začátku porazili. Jak asi chápete, očekávání bylo veliké. Už jsme je jednou porazili, tak to prostě uděláme znovu, no ne? Bohužel, se nám tam sešlo několik zranění a co čert nechtěl, zrovna to byly opory týmu. I tak ale kluci do zápasu šli s jasným cílem si ty bronzové medaile vybojovat. Je ale nad slunce jasné, že protivník šel do zápasu s úplně stejnou motivací. Zápas to nebyl špatný, ale náš tým nepředváděl tu kompaktní a sebevědomou hru z prvního dne. Naopak protivník se vyvaroval chyb a zlepšenou hrou nás bohužel k většímu tlaku nepustil. Konečný výsledek 12:33 sice znamenal, že bereme neoblíbené brambory, ale určitě všichni hodnotíme turnaj jako velmi povedený a klukům patří obrovské DÍKY! Postarali jste se nám o spoustu emocí a za to vám DĚKUJEME!!

Následovalo rozloučení se stadionem , a pak už zase hurá zpět do Čech vstříc prázdninám. Nálada v autobuse cestou zpět byla snad ještě lepší, než cestou tam. Takovéto akce mají obrovskou sílu v tom, že ať se na hřišti děje cokoliv, tak mimo hřiště je to jednoznačná výhra. Silnější vazby, nová přátelství a nová motivace do dalšího rozvoje. Příště to přeci chceme vyhrát, protože NA TO MÁME!

Dovolte mi poděkovat všem sponzorům této akce, také rodičům dětí, kteří na každou akce připraví nějaké dobroty na prodej a tyto peníze potom použijeme na podobné akce právě pro děti a v neposlední řadě samozřejmě samotnému RC Přelouč. Díky Vám bylo možné poskytnout tento zájezd dětem za velmi dobrou cenu. 

Dovolte mi také poděkovat všem trenérům a rodičům, kteří se nebojí vycestovat s hromadou dětí, starat se o ně a vzít za ně zodpovědnost – to opravdu není jen tak! Bez Vás by to opravdu nešlo! DĚKUJEME!

Také samozřejmě děkujeme rodičům, že nám děti svěří, že v nás mají důvěru a zároveň mají zájem o to, aby jejich děti zažily něco mimořádného! Ani bez Vás by to nešlo – děkujeme!

No a asi největší díky patří všem hráčkám a hráčům! Byli jste perfektní, nemuseli jsme řešit žádné zásadní problémy, všichni se řídili nastavenými pravidly a hlavně jste skvělá parta! Přejeme Vám, ať Vám to vydrží co nejdéle a hlavně ať takových zážitků máme co nejvíc! 

Tak za rok zase? 🙂

Jan Šmíd

U12 – Zimní turnaj v Říčanech

V neděli jsme se zúčastnili dalšího zimního turnaje, který pořádá RC Mountfield Říčany. Tento turnaj se hraje v krásné kryté hale a děti si tak mohou připomenout zápasovou hru, které se přes zimní pauzu již nemůžeme dočkat a těšíme se zase na travnatá hřiště. Na těchto turnajích se hraje v menším počtu, a proto jsme byli schopni nasadit dva týmy.

Výkonnostní skupina C

Prvotně mi dovolte poděkovat trenérovi U18 Robertovi Kašparovi, který přijal mou žádost o výpomoc a týmu se perfektně ujal po dobu celého turnaje. Když jsem se dětí po ukončení soutěžních klání ptal, jestli je to dneska bavilo, dostal jsem celkem jasnou odpověď „JO MEGA!!“ a to je to nejdůležitější! V této věkové kategorii musíme ragby brát jako hru a nikdy si nesmíme přestat hrát. Celková bilance 3 výher a jedné těsné prohry je více než uspokojivá. Hráči se snažili a na předvedeném výkonu to bylo patrné. Musíme zapracovat na větší hladovosti po míči, lepší kolektivní spolupráci a aktivitě při hře bez balónu. Pokud si hráči udrží toto nadšení, tak nebude problém tyto dovednosti zlepšovat a v budoucnu bude naše hra opravdu dobrá. Hráčům a Bobinovi moc děkuji.

Výkonnostní skupina B

V této skupině byla naše bilance totožná, jako u našeho druhého týmu. 3 výhry a jedna porážka je celkem solidní výsledek. Hráčům se dařilo aplikovat nastavené tréninkové principy a naše hra se od posledního turnaje zlepšila. Nicméně jsem přesvědčen, že tento tým má herně daleko na víc a mé nároky jsou tedy oprávněně vyšší. Prakticky ve všech zápasech jsme se potýkali s nedostatečnou aktivitou klíčových hráčů a nepodařilo se nám namotivovat se k lepším výkonům. Musíme společně zapracovat na aktivitě, motivaci a ochotě udělat něco navíc. Jedině tak se naše výkony posunou zase o kousek dál. Každopádně dětem patří obrovské poděkování a konstatování, že na předsezónní přípravu to není vůbec špatné. Pracujme společně dále a hlavně neusínejme na vavřínech. To bude naše společná cesta k úspěchu.

„Nemůžete vylézt po žebříku úspěchu s rukama v kapsách“

Arnold Schwarzenegger

 

Trenér U12
Homola Ladislav

První zimní turnaj kategorií U10 a U12

Předem mého článku mi dovolte všem popřát vše dobré v novém roce 2023.

A protože my v RC Přelouč neleníme, tak jsme se hned od prvních dnů nového roku pustili do zimní přípravy se všemi kategoriemi U6 – U18. A bychom jen netrénovali do zblbnutí, tak jsme moc rádi, že v RC Říčany mají možnost a energii zorganizovat zimní turnaje na umělé trávě v kryté hale na okraji Říčan u Prahy. 

V neděli 22.1.2023 jsme tedy s kategoriemi U10 a U12 na takový turnaj vyrazili, pojďme si shrnout dojmy trenérů.

Kategorie U10

Protože výkonnost jednotlivých hráčů je stále trochu rozdílná, tak jsme se pro začátek rozhodli přihlásit nás do výkonnostní skupiny „C“. Bohužel to pro nás znamenalo vstávat v 6:00, protože turnaj začínal už v 8:00 ráno. Nevím, jestli vánoční přestávka nebo brzké ranní vstávání, ale zkrátka začátek jsme stále byly ještě malinko ospalý (což ale není nic nového, máme to na téměř každém turnaji) a tedy i první zápas podle toho vypadal. Moc jsme se do boje o balón nepouštěli a tak jsme si alespoň potrénovali obranu. 🙂 

Chuť hrát ale našemu týmu nechyběla. První zápas nás správně rozehřál a další zápasy už byly čím dál tím lepší. Odehráli jsme celkově 5 zápasů a pouze ten první mohu hodnotit negativně, v ostatních už jsme na hřišti bojovali o každý balón a každý metr umělého trávníku.

Musíme něco vymyslet na ty začátky, protože to je náš dlouhodobý problém. U některých stále potřebujeme odbourávat strach ze skládek, ale obecně co se týče útoku, tak je naše hra myslím velmi dobrá (soudě i podle komentářů ostatních trenérů). S dětmi jsme se dohodli, že příští turnaj určitě vyzkoušíme ve skupině „B“. 

Viditelná zlepšení: držení balónu před kontaktem (v obou rukou) a tím možnost rychlejší a přesnější přihrávky. Příjem balónu po rozehrávce. 
Viditelné nedostatky: Malá snaha získat balón (čekáme až to udělá někdo jiný – zlepšovalo se během turnaje, ale je potřeba toto eliminovat hned od začátku). Aktivita po skládce a v rucku. 

Trenér U10 – Jan Šmíd

Kategorie U12

Zde jsme měli k dispozici více hráčů, tak jsme postavili 2 týmy – ve skupině „C“ a ve skupině „B“. Jsme pořád na začátku a je stále na čem pracovat. Nicméně turnaj byl velmi povedený a všichni jsme si ho užili.

Ve skupině „C“ jsme odehráli 3 zápasy a ve skupině „B“ 5 zápasů. Celková bilance je kladná, nicméně hráči a hráčky si zakusili jak sladkost výher, tak hořkost porážky, což je pro celkový rozvoj určitě dobré. Hlavní je se po porážce oklepat a do dalšího zápasu nastoupit s o to větším odhodláním. 

Už teď se těšíme na další turnaj. 

Trenér U12 – Ladislav Homola

Zhodnocení podzimní sezóny mládeže

S koncem roku je zvykem bilancování a zhodnocování a ani my nebudeme výjimkou. Než se ale vrhneme k jednotlivým kategoriím, tak bych chtěl za všechny trenéry a vedení klubu poděkovat všem rodičům, které nám svěřili děti, abychom se podíleli na jejich výchově. Je to pro nás obrovský závazek a i když to všichni trenéři dělají ve volném čase, tak to ani jeden z nás nebere na lehkou váhu a dětem se snažíme předat to nejlepší z nás. Největší odměnou pro nás je vidět, jak se děti rozvíjí a hlavně, že je to baví. A to, že jich stále přibývá nám tak nějak dodává sebevědomí, že to neděláme úplně špatně. 🙂

To ale neznamená, že se nechceme zlepšovat – stále pracujeme na vzdělávání trenérů, zavádíme program dlouhodobého rozvoje hráče, snažíme se nabrat nové trenéry a to vše pro to, abychom děti rozvíjeli stále lépe a z nich aby vyrostly silné osobnosti s láskou ke sportu – ať už se budou v budoucnu věnovat čemukoliv. To je náš hlavní cíl!

Zároveň bych chtěl tímto poděkovat také trenérům – dámy a pánové, odvádíte skvělou práci! Jsem si jist, že nejen vedení klubu, ale především děti a jejich rodiče si obrovsky váží toho, že věnujete svůj volný čas dětem a klubu. Děkujeme!

A teď už tedy k hodnocení sezóny – nejdříve celkově za mládež. Nemohu začít jinak, než že se podařila úžasná věc – na podzim jsme dosáhli 100 členů v mládežnických kategoriích, což je na Přelouč myslím téměř nadpozemská událost. Je skvělé, že se nám daří eliminovat předsudky spojené s tímto krásným sportem.

Podzimní sezónu jsme tradičně zahájili na konci prázdnin ve Břehách na soustředění mládeže, kterého se zúčastnili i hráči a trenéři z klubu Rugby Babice, se kterými již delší dobu spolupracujeme a oboustranně máme radost, že toto spojení funguje a přináší nejen sportovní zlepšení, ale také nové vztahy a přátelství. Soustředění proběhlo bez sebemenších problémů, užili jsme si kromě spousty tréninků také paintball, plavání, ohýnek, opékání buřtů, zpívání s kytárkou, kino, stolní fotbálek, stezku odvahy, ragbyathlon a další spoustu zábavy. Čtyři dny uběhly jak voda a my se mohli se začátkem školního roku vrhnout do nové sezony s novým složením našich kategorií, protože v tomto období dochází k posunu dětí do starších kategorií.

Kategorie U4/U6

Trenéři: Kamila Moníková, Martin Kohout

Tato nejmladší kategorie je stále ještě trochu v plenkách – tedy ne děti, ty už plenky nenosí, ale kategorie jako taková vznikla v podstatě na jaře tohoto roku. Je naprosto úchvatné, kolik dětí a rodičů se podařilo Kamče a Martinovi zaujmout a tato kategorie má přihlášených 19 dětí, což je pro start opravdu skvělé. V této kategorii jde hlavně o zábavu, aby to děti bavilo a při trénincích je kladen důraz na hry, které rozvíjí především všeobecný pohyb a koordinaci. V jarní části se zúčastnili tří turnajů, v Přelouči, na Tatře a v Babicích. V podzimní části po odchodu ročníku 2016 do vyšší kategorie, kde „zůstaly“ tří a čtyřleté děti se už na turnaj nepodařilo odjet. Nicméně v jarní části sezóny je hlavní cíl se zapojit do turnajových klání a porovnat se s konkurencí. Přeji dětem i trenérům, aby je neopouštěla radost a nadšení.

Kategorie U8

TRENÉŘI: Pavel Křivčík, Milan Novák

V této kategorii máme přihlášených 17 dětí, což je naprosto super, nicméně na tréninky chodí sotva polovina a na turnaje ještě méně. Pokud děti nechodí na tréninky pravidelně, tak není možné je naučit základní herní prvky a účast na turnaji pak nemá smysl. Děti jsou velice šikovné, takže pokud zlepšíme docházku, tak jsem si jistý, že na jaře už budeme ukazovat na turnajích naší sílu a schopnosti. Ragby je týmový sport a každý jednotlivec je součástí tohoto týmu. Na každém jednotlivci vše stojí a také padá. Ne nadarmo je „soudržnost“ jedním z hlavních principů ragby. Apeluji tedy především na rodiče – pojďme zlepšit docházku na tréninky a především na turnaje – protože tato smečka malých bizonků má obrovský potenciál – ale pouze spolu dohromady.

Kategorie U10

TRENÉR: Jan Šmíd

Na jaře jsme se i v této kategorii potýkali s nepravidelnou docházkou, to se nám ale podařilo úžasně zlepšit a na podzim už jsem měl na každém tréninku tlupu hladových (rozuměj po sportu) rošťand a rošťáků. Podařilo se nám odjet na téměř všechny turnaje v sezóně – vynechali jsme pouze ty celorepublikové, na které prozatím – opakuji PROZATÍM – nemáme výkonnost. Hned první turnaj se ukázalo, jak skvělé děti a rodiče máme v týmu, protože i když se bohužel ze zdravotních důvodů nedostavil trenér, tak rodiče rozhodli, že to s dětmi zvládnou sami – úžasné a já moc děkuji za takový přístup. Co se týče výsledků – začátek sezóny byl vlažný a měli jsme problémy se porovnat i s týmy v nejnižší skupině „C“. Osobně si myslím, že kdybychom se sešli na soustředění ve větším počtu, tak je rozjezd o něco lepší, takže opět apeluji na rodiče – prosím, neplánujte si nic na konec prázdnin – vždy tam máme soustředění, které děti neskutečně stmelí. Postupně se ale naše výkony zlepšovaly, parta se stmelovala a dokonce jsme na některé turnaje odjeli v takovém počtu, že jsme mohli nasadit 2 týmy – to je perfektní a moc děkuji za skvělou turnajovou docházku. Když se nám sešel tým dobře, byli jsme naprosto vyrovnanými soupeři již ve skupině „B“, což je úžasný posun. Teď si střihneme pár zimních turnajů v Říčanech a na jaře už se celostátních turnajů bát nebudeme – to jsem si jist!
Co musím ale vyzdvihnout je úžasná chemie v tomto týmu – děti jsou skvělá parta, v autobusech i na turnajích jsme si vždy užili kopec srandy a tak to má být. DĚKUJI!

Kategorie U12

TRENÉR: Ladislav Homola

V této kategorii je třeba také vyzdvihnout perfektní tréninkovou i turnajovou docházku. Dovolím si zde použít slova trenéra Ládi – v této kategorii přichází děti a odchází sportovci. S tím se nedá než souhlasit. Ačkoliv zábava je pořád potřeba, tak v této kategorii je již kladen větší a větší důraz na sportovní stránku věci. Je to poslední předstupeň před opravdovým patnáctkovým ragby a tedy už musí všichni začít přijímat určité role v týmu a s tím spojenou zodpovědnost. I kategorie U12 se zúčastnila téměř všech turnajů v podzimní sezóně. V této kategorii jsou pouze 2 výkonnostní skupiny „A“ a „B“ – vzhledem k tomu, že ke konci podzimu naši bizonci nenašli ve skupině „B“ již přemožitele, tak jsem si jistý, že na jaře máme cíl jasný. 🙂

Kategorie U14

TRENÉŘI: Milan Kouba, Michal Doležel

Když jsme v předchozí kategorii mluvili o přerodu z dětí na sportovce, tak zde už mluvíme o přípravě na muže a ženy. Změna je to obrovská – z půlky hřiště se hraje na celém hřišti, z 9 hráčů je 15. hraje se zkrátka už klasické patnáctkové ragby a každý hráč(ka) na hřišti má svojí roli. Pokud se v U12 ještě může podařit jednotlivcům táhnout celý tým, tak zde už je naprosto jasné, že musí makat každý jednotlivec na 100%. Na začátku sezóny byla tato změna pro nás trochu velké sousto a bohužel nám na začátku hodně ujížděl vlak. Musím vyzdvihnout obrovské nasazení a úsilí obou trenérů, kteří se prostě kousli a řekli si, že s tím musí něco udělat. A ejhle, již po několika zápasech bylo znát, že si hráči zvykají na svoje role a hra se opravdu výrazně zlepšila. Ačkoliv výsledkově to nebyla žádná hitparáda, tak herně už jsme vlak začali dohánět a věřím, že na jaře na vlak naskáčeme v plné parádě. A protože se v této kategorii také konají turnaje Open 7s, tak se trenéři rozhodli účastnit i těchto turnajů, ve kterých jde krásně sbírat zkušenosti a rozvíjet především útok. Hráči si výsledkově spravili chuť opravdu náramně, protože kromě jednoho jediného zápasu porazili vše, co jim přišlo do cesty. Gratulace! Nesmím opomenout, že v této kategorii úspěšně spolupracujeme již delší dobu s klubem Rugby Babice, za což jim děkujeme!

kategorie U16

Trenér: Květoslav Vykoukal

I v této kategorii spolupracujeme s klubem Rugby Babice a protože hráči jsou na sebe zvyklí z předchozí kategorie, tak zde si dovolím tvrdit, že už nejde o spolupráci dvou týmů, ale o jeden tým – řekněme Babilouč nebo snad Přelbice? Inu, vyberte si dle uvážení. Tým je dobře sehraný a zdobí ho obrovská bojovnost. Výsledkově si troufám tvrdit, že jsme vyrovnaní s ostatními týmy, občas jsme šťastnější my, občas soupeř, ale tak to bývá. Potřebovali bychom ještě více hráčů, abychom mohli na zápasy jezdit s plnou lavičkou. Vzhledem k tomu, jak jsou naplněné předchozí kategorie, tak věřím tomu, že se nám i tato kategorie v budoucnu příjemně zaplní. A i zde jsme byli na turnajích Open 7s, kde byli naši hráči velmi úspěšní – také gratulace!

Kategorie U18

Trenér: Robert Kašpar

V této kategorii se bohužel potýkáme s velkým nedostatkem hráčů a ani ve spojení s Babicemi nedáme kompletní tým, takže došlo ke spojení dokonce 3 týmů – Přelouč, Babice a Petrovice. Organizovat tréninky pro 3 týmy je dost složité, i tak ale má tento tým potenciál a podařilo se nasbírat nějaké výhry. Naši hráči z této kategorie už trénují i s muži RC Přelouč a pomalu se připravují na přestup do našeho mužského týmu. To by měl být ostatně cíl všech hráčů z předchozích kategorií – připravit se na přestup do hlavního týmu a pomoci držet tak dobrou pověst  a tradici našeho klubu. Jen tak dál kluci a holky – jste budoucnost RC Přelouč.

A co nás čeká?

Nyní se soustředíme na zimní přípravu, která bude probíhat od ledna v tělocvičně. V kategoriemi U8 – U12 určitě chceme zajet na pár turnajů v kryté hale v Říčanech, abychom si zase zvykali na zápasové tempo a mohli se plnohodnotně připravit na jarní část sezóny, která vyvrcholí mistrostvím republiky a doufejme i nějakým zahraničním turnajem – nechte se překvapit.

No a těm co to dočetli až sem mi dovolte popřát krásné vánoce a hlavně co nejlepší vstup a vůbec celý rok 2023, věřím že to bude rok plný nejen sportovního nadšení.

Honza Šmíd
Trenér kategorie U10 a člen VV RC Přelouč